از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

صدمه شناسی وضعیت صدور كارت بازرگانی

صدمه شناسی وضعیت صدور كارت بازرگانی

به گزارش پارلمان ایران دات كام مركز پژوهش های مجلس طی گزارشی با صدمه شناسی وضعیت صدور كارت بازرگانی، راهكارهای اصلاحی در این عرصه را ارائه نمود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «آسیب شناسی وضعیت صدور کارت بازرگانی و عرضه راهکارهای اصلاحی» آورده است؛ کارت بازرگانی مجوزی برای انجام فعالیتهای بازرگانی نظیر انجام واردات، صادرات و... است. هر چند هم اکنون ادعا می شود، کارت های بازرگانی به صورت هوشمند بوده و قسمت عمده فرایند صدور آنها هم به صورت الکترونیکی صورت می گیرد و این صدور هوشمند سبب پیشگیری از بروز برخی تخلفات شده است، اما متقاضیان از تشریفات زیاد و طولانی مراحل صدورکارت و هم دارندگان آن نسبت به شرایط سخت تمدید آن معترض هستند که می تواند یکی از علل افزایش انگیزه استفاده از کارت های بازرگانی یک سال مصرف و به تبع آن افزایش تخلفات تلقی شود. علاوه بر این صاحبنظران اقتصادی هم معتقدند که شرایط فعلی صدور کارت و موارد کاربرد آن عملاً باعث سوءاستفاده های زیادی شده است که لازم است شرایط صدور و استفاده از آن بازبینی شود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ یکی از اشکالات عمده که الان در زمینه کارت بازرگانی وجود دارد پدیده ای است که به کارت های بازرگانی اجاره ای (یک سال مصرف) معروف شده است. بگونه ای که برخی بازرگانان با استفاده از کارت های بازرگانی صادر شده به نام دیگران به فعالیت تجاری غیرشفاف می پردازند که نتایج منفی زیادی همچون فرار مالیاتی و عدم ایفای تعهدات ارزی داشته است. در این گزارش بعد از صدمه شناسی صدور کارت بازرگانی در ایران و بررسی چالش های آن، پیشنهادهایی برای اصلاح وضعیت موجود عرضه شده است.

بر طبق این گزارش اجرای مناسب راهکارهای اصلاحی پیشنهاد شده در این گزارش، می تواند منافع قابل توجهی را به دنبال داشته باشد که لازم است زیرساخت های لازم برای اجرای آن در اسرع وقت آماده شود. یکی از مهم ترین زیرساخت های مورد نیاز در این حوزه وجود شفافیت در زمینه فعالیتهای تجاری و توسعه دولت الکترونیک است. با توجه به عدم تحقق کامل دولت الکترونیک در ایران، به نظر می آید راهکار حذف کارت بازرگانی در کوتاه مدت قابل پیاده سازی نیست و باید به آن به دید یک راهکار میان مدت بعد از فراهم شدن مقدمات لازم آن نگاه کرد.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس برای رفع مشکلات موجود در ارتباط با کارت بازرگانی در کوتاه مدت، اجرای اقداماتی چون سپردن تمامی فرآیند صدور، ابطال و تمدید کارت بازرگانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجبار وزارت صنعت، معدن و تجارت به راه اندازی سامانه یکپارچه رتبه بندی جهت احقاق حقوق دولت و پایش بازرگانان فعال و غیرفعال و تکلیف به دستگاه های مرتبط ازجمله سازمان امور مالیاتی و تأمین اجتماعی و سازمان ثبت احوال کشور برای یکپارچه کردن بانک اطلاعاتی بازرگانان کشور، کاهش زمان و فرایندهای دریافت کارت بازرگانی در جهت تسهیل محیط کسب وکار را پیشنهاد داده است.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.1399/07/21
14:29:27
5.0 / 5
1804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵