قالیباف در دیدار با رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان:

آمریكا به فكر پیشرفت و امنیت كشورهای اسلامی نیست

آمریكا به فكر پیشرفت و امنیت كشورهای اسلامی نیست

به گزارش پارلمان ایران دات كام رئیس مجلس در دیدار با رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان اظهار داشت: آمریكایی ها اهداف خویش را پیش می برند و به فكر پیشرفت و امنیت كشورهای اسلامی نیستند.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خانه ملت، پس از ظهر امروز (یکشنبه ۲۷ مهرماه) عبدالله عبدالله رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار نمود.
قالیباف در این دیدار، اظهار داشت: امروز شرایط کشورهای اسلامی منطقه جنوب غرب آسیا و شبه قاره حساس ترین زمان خویش را می گذراند، زمانی که تاریخ را نگاه می نماییم همواره این مناطق با دخالت خارجی ها روبه رو بوده که سبب تداوم ناامنی ها شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه افغانستان از حمله شوروی سابق تا امروز با حضور آمریکا گرفتار ناامنی و بی ثباتی شده است، افزود: تا زمانی که کشورهای منطقه و مردم این کشورها و اقوام مختلف آن به وحدت، هماهنگی و همدلی نرسند، نیروهای خارجی و در رأس آن آمریکا صرفا اهداف شوم خویش را دنبال می کنند.
وی با تاکید بر اینکه ما بعنوان جمهوری اسلامی ایران سعی کردیم تا وحدت بین کشورهای اسلامی بدون دخالت در امور آنها شکل بگیرد، خاطر نشان ساخت: خیلی از مسائل دو کشور ایران و افغانستان به یکدیگر گره خورده و ارتباط عمیق تاریخی و فرهنگی وجود دارد.
قالیباف، اضافه کرد: پای کمک به مردم، استقلال و امنیت کشور افغانستان ایستاده ایم، امیدواریم با دولت جدید این مسیر به خوبی طی شود تا صلح پایدار در افغانستان و بین تمامی گروه های آن شکل بگیرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امیدواریم قانون اساسی افغانستان که ثمره مجاهدت چند دهه ملت این کشور است حفظ شود، افزود: در مجلس شورای اسلامی و جمهوری اسلامی ایران این نگاه وجود دارد که دولت، قانون اساسی و لویه جرگه افغانستان بر سر اصول ایستادگی کند تا امنیت باثباتی را در این کشور شاهد باشیم.
وی با تاکید بر اینکه هفته گذشته سفری به استان سیستان و بلوچستان داشتم، عنوان کرد: باید به مبحث بازارچه های مرزی و مبادلات مرزی بین دو کشور سرعت ببخشیم و تعداد بازارچه های فعال مشترک مرزی را افزایش دهیم چونکه این مورد به نفع مردم هر دو کشور است.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه یکی دیگر از موضوعات مربوط به دریاچه هامون و حقابه هیرمند است، عنوان کرد: موارد مطرح شده می تواند در برقراری امنیت مرزها مؤثر باشد.
وی در انتها با اشاره به اینکه مرزنشینان افغانستان و ایران به تجارت در بازارچه های مرزی اهتمام دارند، افزود: آمریکایی ها اهداف خویش را پیش می برند و به فکر پیشرفت و امنیت کشورهای اسلامی نیستند؛ حفظ قانون اساسی و دولت افغانستان و لویه جرگه اهمیت زیادی دارد و جمهوری اسلامی از این مورد حمایت می کند.
سند جامع همکاری ایران و افغانستان تهیه می شود
عبدالله عبدالله رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان در جریان دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: از حمایت های جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنم، هدف ایران پشتیبانی از صلح افغانستان در سایه جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی این کشور است.
وی با اشاره به اینکه افغانستان در بیشتر از ۴ دهه دشواری ها، ناامنی ها و مشکلات زیادی را تجربه کرده است، اضافه کرد: کشور ایران در خلال ۴ دهه اخیر در کنار مردم افغانستان بوده که جا دارد از سوی مردم افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران تشکر کنم.
رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان با تاکید بر اینکه در آستانه شروع گفتگو با طالبان؛ شورایعالی مصالحه ملی افغانستان تشکیل شده است، عنوان کرد: گفت وگوهایی در جریان است هر چند در داخل کشور افغانستان افراد و گروه های زیادی با نظریات متفاوت وجود دارند اما در جهت بقای نظام و رسیدن به صلح حرکت می کنند.
عبدالله عبدالله با اشاره به اینکه هماهنگی ها با کشورهای دوست، همسایه و همسو می تواند خلاء های موجود را پر کند، خاطرنشان کرد: ۴۲ سال جنگ، بار زیادی را بر دوش افغانستان تحمیل کرده و شما هم از آن صدمه دیده اید که شامل مسائل امنیتی، مهاجرین و قاچاق مواد مخدر می شود، در این میان فرصت های اقتصادی زیادی هم در افغانستان از بین رفته است.
وی با اشاره به اینکه سفرهایی به کشورهای پاکستان و هندوستان داشته ایم و منتظر فرصت مناسب بودیم که به ایران هم سفر نماییم، اضافه کرد: خوشبختانه همفکری و هم نظری خوبی وجود دارد، همکاریهای دوستانه و متقابل سبب امیدواری مردم افغانستان و یأس دشمنان این کشور می شود.
رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان با اشاره به اینکه سند جامع همکاری ایران و افغانستان ذیل مباحث مطرح شده در حال تهیه است که پیشرفت هایی در تمام عرصه های آن وجود دارد و گروه های دوستی پارلمانی دو کشور در جریان آن هستند، خاطرنشان کرد: پیشرفت های خوبی در زمینه مناسبات بین دو کشور ایران و افغانستان شاهد می باشیم، سابقه تاریخی و تمدنی بین دو کشور پیوند خورده و آئین های مشترک سبب دوام همکاری ها می شود.
عبدالله عبدالله با تاکید بر اینکه در بازگشت به افغانستان موضوعات مطرح شده در مورد بازارچه های مرزی و مباحث آب را پیگیری می کنم، اضافه کرد: کمیسیون مشترک دو کشور به زودی تشکیل جلسه می دهد.
رئیس شورایعالی مصالحه ملی افغانستان در پایان، تصریح کرد: روابط بین اعضای مجلس شورای اسلامی و لویه جرگه افغانستان می تواند برای پیشبرد اهداف که به سود مردم هر دو کشور است کمک کننده باشد.


منبع:

1399/07/27
21:09:29
5.0 / 5
1826
تگهای خبر: دولت , طرح , قانون , قوه مقننه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام