محسن رضایی:

خرد و عقلانیت جناحی و شخصی شود، مشكلات بیشتر می شود

خرد و عقلانیت جناحی و شخصی شود، مشكلات بیشتر می شود

به گزارش پارلمان ایران دات كام دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: هرچه خرد و عقلانیت در جامعه جناحی و یا شخصی شود جامعه عقبتر می رود و مشكلات آن بیشتر می شود.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی، عصر روز دوشنبه ۲۸ مهرماه ۹۹ در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها حاضر شد تا به صورت مجازی به تبیین فرآیند جمع سپاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دبیران هم اندیشی این نهاد در سرتاسر کشور بپردازد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک حلول ماه ربیع الاول اظهار داشت: از جناب حجت الاسلام و المسلمین رستمی برای ایجاد این فرصت قدردانی می کنم که این امکان را برای ما فراهم کردند که بتوانیم از ظرفیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای ارتباط با دانشجویان و اعضای هیئت های علمی استفاده نماییم.
رضایی اظهار داشت: پیشرفت و تعالی جامعه محصول خرد جمعی آن جامعه است. هر چه خرد جمعی وسیعتر و با روش های منطقی تری به دست بیاید، در پیشرفت آن جامعه موثر تر است. هرچه خرد و عقلانیت در جامعه جناحی و یا شخصی شود جامعه عقبتر می رود و مشکلات آن بیشتر می شود.
وی اضافه کرد: از سالها قبل در دبیرخانه مجمع کمیسیون های تخصصی و کارشناسی وجود دارد که نظر کارشناسان دولت و مجلس و قوه قضاییه را برای سیاست های کلی دریافت می کردند اما این کافی نبود و چند پژوهشکده با دانشگاه های برتر ایران تشکیل دادیم تا نظرات دانشگاهیان را جمع آوری نماییم. امروز به ابتکار جدید تری دست زدیم.
برای گسترده کردن فرآیند جمع آوری نظرات از همه نخبگان، به الگوی جمع سپاری روی آورده ایم. سامانه نجم را راه اندازی کردیم که در مدت کوتاهی، ۱۷ هزار رفتن به این سایت داشته ایم و تا کنون ۳۰۰ صاحب نظر ایده و پیشنهاد ات خویش را برای تدوین سیاستهای کلی برنامه هفتم توسعه عرضه کرده اند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: هر چه ذینفعان را در اداره کشور و فرآیند جمع سپاری بیشتر نماییم، استفاد از خرد جمعی فراگیرتر می شود. هر چه از خرد جمعی فاصله بگیریم، صدمه های بیشتری در راه پیشرفت پدید می آید. انتظار داریم که دفاتر هم اندیشی و دانشجویان و اساتید نظرات خودشان را از مسیر سامانه نجم به ما برسانند و بگویند که این راه ارتباطی را کافی می دانند یا نه و چه ابتکاراتی برای پیشرفت این جمع سپاری پیشنهاد می کنند؟
محسن رضایی با اشاره به اهمیت سامانه نجم در کسب ایده ها و نظرات نخبگان، پژوهشکده ها و عموم صاحبنظران اظهار داشت: ما می خواهیم ایده های هر فرد ایرانی در سطح سیاست های کلی در کوتاه ترین زمان به بالاترین مقام کشور و مشاورین ایشان در مجمع برسد. جمع سپاری از مرگ ایده ها جلوگیری می کند و انبوهی از ایده های ناب را جمع آوری خواهد نمود. در سامانه نجم مالکیت معنوی ایده های صاحبنظران، به ثبت می رسد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تجلیل از دانشگاه های کشور اظهار داشت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می توانند ما را در جلب نظرات دانشگاهیان پیرامون سیاست های کلی کشور یاری کنند. ما باید تا آخر سال ایده های تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه کشور را به جمع بندی برسانیم و نظرات مشورتی خویش را برای رهبر معظم انقلاب تقدیم نماییم. این سیاست ها، ناظر بر نخستین برنامه پنج ساله در دوران گام دوم انقلاب است. سیاست های کلی این برنامه بعد از ابلاغ توسط مقام معظم رهبری، سند راهنمای دولت و مجلس در نگارش برنامه هفتم توسعه خواهد بود.
محسن رضایی با برشمردن موضوعات کلیدی در سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: محور «تحول اقتصادی» یکی از محورهای این برنامه است که نیازمند پیشنهادهای تحولی است و انتظار داریم اساتید و دانشجویان در این حوزه به ما ایده بدهند. محور دیگر «فرهنگ» است. آیا وضعیت فرهنگ کشور مطلوب است؟ اگر نقد و راهکاری در این عرصه دارید، به ما برسانید. رابطه دانشگاه ها با صنعت و کشاورزی و هم ساختار دانشگاه ها هم می تواند در این سیاست ها، مورد بازبینی و تحول قرار گیرد. اخیراً دیدگاه های خوبی از جانب اساتید و دانشجویان دانشگاه دامغان دریافت کردم که این بحث ها، بسیار سازنده است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه «ما به دنبال تحول در حکمروایی در زمینه فرهنگ و اقتصاد هستیم» اظهار داشت: در اثر انقلاب اسلامی حکمروایی ما در سیاست، دفاع و امنیت متحول شد اما در فرهنگ و اقتصاد پیشرفت چندانی نداشتیم. آزادی خرمشهر و ساخت موشک های دقیق و پهپادهای پیشرفته، نماد موفقیت در حکمروایی نظام ما در عرصه دفاع و امنیت است اما در عرصه های فرهنگ و اقتصاد نیازمند رشد و تحول هستیم. البته چیزی بیشتر از تخصص فرهنگی و اقتصادی احتیاج به تحول دارد که نامش را حکمروایی فرهنگی و اقتصادی می گذاریم.
محسن رضایی با اشاره به وجود روحیه نقادانه و آزادمنشانه در فضای دانشگاه های کشور و مغتنم دانستن آن اظهار داشت: ما در سامانه جمع سپاری مجمع از نظرات آزاداندیشانه دانشجویان و اساتید استقبال می نماییم.
وی اضافه کرد: مجمع تشخیص نخستین گام را برداشته و از نهادهای دیگر تقاضا می نماییم در جمع سپاری به ما بپیوندند. این ارتباط مجمع با دبیران استانی نهاد نمایندگی ادامه خواهد یافت.
در این نشست حجت الاسلام رستمی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با خیرمقدم به دکتر رضایی و تشکر از پیگیری های ایشان در برگزاری این نشست اظهار داشت: ما نیاز داریم که شبکه هم اندیشی اساتید و دانشجویان به جریانی اثرگذار در حل مشکلات و مسائل کشور تبدیل گردد. از توجه دبیرخانه مجمع به مجموعه های نخبگانی در دانشگاه ها تشکر می نماییم.
میثم مظفر رئیس مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در معرفی سامانه نجم اظهار داشت: در این سامانه پذیرای نظرات اساتید در ۶ محور و حوزه «اقتصاد کلان و بازرگانی»، «سیاسی دفاعی و امنیتی»، «بهداشت و سلامت»، «علمی، فرهنگی و اجتماعی»، «زیربنایی و تولیدی» و «حقوقی و قضایی» ناظر به سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه هستیم که هر صاحبنظر در یک یا چند حوزه می تواند ایده های سیاستی خویش را ثبت کنند. در مرحله اول، ایده های سیاستی ثبت می شود. در ادامه گزاره ها و بندهای و در مرحله بعد، نظرات اصلاحی در نسخه پیش نویس نهایی را از علاقمندان دریافت می نماییم. حداکثر تا ۱۵ آبان ماه نظرات را جمع آوری می نماییم و بعد از داوری پیشنهادها از صاحبنظران و پژوهشگرانی که نظرات آنها برگزیده شود، بعنوان مشاوران افتخاری کمیسیون های تخصصی مجمع قدردانی خواهد شد.
این برنامه که با همکاری مرکز مطالعات و بررسی های راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور ۲۵۰ استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه های سراسر کشور برگزار گردید علاوه بر سامانه ارتباط مجازی استان ها به صورت همزمان از پایگاه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری پخش می شد و شرکت کنندگانی از استان های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، مازندران و قم دیدگاه های خویش را به صورت مجازی با محسن رضایی در بین گذاشتند.


منبع:

1399/07/28
19:57:32
5.0 / 5
1703
تگهای خبر: ابلاغ , حكم , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام