با رأی نمایندگان؛

مجلس با كلیات اصلاح آئین نامه داخلی مخالفت كرد

مجلس با كلیات اصلاح آئین نامه داخلی مخالفت كرد

به گزارش پارلمان ایران دات كام نمایندگان با كلیات طرح اصلاح موادی از آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مخالفت كردند.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون آیین نامه داخلی در مورد طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس در دستور کار قرار گرفت که وکلای ملت با کلیات آن با ۱۱۱ رأی موافق، ۱۱۳ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر در جلسه مخالفت کردند.
سلیمی: نباید اختیارات نمایندگان از آنان گرفته شود
حجت الاسلام علیرضا سلیمی در مخالفت با این طرح، اظهار داشت: مفاد طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس، مدیریت نمایندگان را نشانه گرفته است در حالیکه در این طرح باید مدیریت صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد توجه قرار می گرفت.
وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال آن نبودیم که با طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس، نمایندگان را مدیریت نماییم، تصریح کرد: با این رویه اساسا به سمتی می رویم که تابع بی چون و چرای دولت باشیم و ما نباید جلوی آزادی بیان نمایندگان را بگیریم.
نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قرار بر این بود که ما در طرح مذکور، اختیارات هیئت رئیسه را ساماندهی نماییم نه اینکه اختیارات نمایندگان از آنان گرفته شود.
امیرآبادی فراهانی: ما به دنبال این هستیم تا صدای نمایندگان بیشتر در صحن شنیده شود
در ادامه جلسه، احمد امیرآبادی فراهانی در مخالفت با این طرح اظهار داشت: ما به دنبال تحول مجلس هستیم نه اینکه اختیارات نمایندگان را کم نماییم. تدوین کنندگان این طرح تلاش کردند اختیارات نمایندگان را به امید اینکه مجلس را به سمت کمیسیون محوری ببرند، کم کنند. البته که کمیسیون محوری خوب است اما این امر نباید اختیارات نمایندگان در صحن را بکاهد.
وی بیان نمود: تریبون مجلس صدای ملت است و نباید صدای ملت کم شود. در حقیقت از بین بردن نقدهایی که نمایندگان می توانند در مجلس داشته باشند، خوب نیست. اینکه ما به کمیسیون ها بها دهیم مطلب مهمی است.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به نظر می آید باید در این مساله فکر جدیدی کرد. من از آقای حسین زاده بحرینی خواهش کردم این مورد را اصلاح کنند و به نظر می آید نظر نمایندگان در این طرح تأمین نشده است. ما به دنبال این هستیم تا صدای نمایندگان بیشتر در صحن شنیده شود.
زارع: نحوه اداره مجلس باید تغییر کند
در ادامه جلسه، رحیم زارع در موافقت با طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس، اظهار داشت: وضعیت فعلی اداره مجلس جهت افزایش همکاری و هم افزایی باید تغییر کند چون که هم اکنون کمیسیون های فرعی حق هیچ گونه اظهارنظری را ندارند و یا اگر اظهاراتی را مطرح کنند، مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم قوانین ضمانت اجرا داشته باشند باید از مسیر کمیسیون ها عبور کنند، خاطرنشان کرد: با اصلاح آیین نامه داخلی مجلس، نمایندگان به مأموریت های اصلی خود نزدیک می شوند و ما تابع خودمان هستیم و تابع دیگران نیستیم.
پورابراهیمی: این طرح می تواند کارآمدی مجلس را افزایش دهد
محمدرضا پورابراهیمی در موافقت با این طرح، اظهار داشت: مخالفان تصور می کنند که این طرح حقی از نمایندگان را سلب کرده است، در حالی است که حقی از نمایندگان سلب نشده است.
وی تصریح کرد: انصافاً این طرح با دلسوزی تدوین شده است تا بتواند خروجی خوبی داشته باشند در حالیکه هم اکنون ۹۵ درصد پیشنهاداتی که در مجلس داده می شود، خروجی ندارد و هر یک ثانیه مجلس، میلیاردها تومان هزینه دارد.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بر طبق این طرح، نمایندگان می توانند در رویکرد دو شوری موضوعات توافق کنند که این امر می تواند کارآمدی مجلس را افزایش دهد. حجم طرح های ارسالی و وصولی به صحن مجلس درحال حاضر نزدیک به ۳۵۰ تا ۴۰۰ طرح است ازاین رو رسیدگی به این طرح ها با روال موجود شدنی نیست و خیلی از این موارد باید در کمیسیون های تخصصی بررسی شود. این طرح روش رسیدگی به طرح ها را متفاوت می کند.
حسین زاده بحرینی: مطلقاً اختیارات نماینده را سلب نکردیم
محمدحسین حسین زاده بحرینی، رئیس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس نیز، اظهار داشت: ما درباره اصلاح آیین نامه داخلی مجلس جلسات گوناگونی برگزار کردیم و در این طرح مطلقاً اختیارات نماینده را سلب نکردیم. اگر این طرح تصویب شود، جزئیات آن در کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
منبع:

1399/08/07
12:06:41
5.0 / 5
1680
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام