گودرزی:

احیانا رفتارهایی مثل نقض معاهدات بین المللی از طرف بایدن كمتر خواهد بود

احیانا رفتارهایی مثل نقض معاهدات بین المللی از طرف بایدن كمتر خواهد بود

به گزارش پارلمان ایران دات كام یك عضو كمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: تغییر دولت آمریكا در جامعه ایران بیشتر ابعاد روانی دارد. احیانا رفتارهایی مثل نقض معاهدات بین المللی از طرف دیپلمات هایی مثل جو بایدن كمتر خواهد شد.


حسین گودرزی در گفت و گو با ایسنا در مورد چگونگی تأثیرگذاری انتخابات آمریکا بر ایران اظهار داشت: راهبردهای دو حاکمیت ایران و آمریکا سر جای خود هستند. پیش بینی آینده اندکی دشوار است چونکه جمهوری خواهان آمریکایی شفافتر عمل می کنند؛ دموکرات ها اما با مکانیسم های نرم تری اهداف خودرا پیش می برند. به نظرم مهم این است که ما و آمریکا دو ایدئولوژی و دو راهبرد متفاوت بلکه در تقابل با همدیگر داریم و در چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی پذیرش مبانی نظری غربی ها در خاورمیانه اسلامی و ملتهای آزاده به شدت کاهش یافته است.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد راهبردهای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما با با تجربه بسیار بدی که از پیشنه آمریکا در ایران داریم با تاکید بر راهبردهای منبعث از انقلاب اسلامی به اقتصاد مقاومتی و تاب آور، تکیه بر فرهنگ اسلامی و ایرانی و توسعه درون زا باتوجه به ظرفیت های داخلی معتقدیم. ما جامعه خودرا برمبنای مبانی دین اسلام و تکیه بر عناصر مردم سالاری دینی و فرهنگ ایرانی اداره می نماییم. نظام های غربی اما بر فردگرایی و انسان گرایی و جدایی دین از سیاست در داخل و دوشیدن منافع اقتصادی و اضمحلال فرهنگ و هویت دیگر ملت ها در خارج تمرکز دارند. بدین سبب با تغییر دولت ها این راهبردها و مبانی دستخوش تغییر نمی شوند.
نماینده مردم درود و ازنا در مورد دونالد ترامپ و راهبردهای آمریکا در دوره ریاست جمهوری او اظهار نمود: عملکرد ترامپ در خیلی از مواقع ناشیانه و پر هزینه بود. آمریکا در دوره ترامپ از خیلی از معاهدات جهانی مثل برجام خارج شد و بصورت آشکار خوی کاسبکارانه آمریکا در جهان را نمایان کرد. احیانا این رفتارها از طرف دیپلمات هایی مثل جو بایدن در لفافه مبانی لیبرال دمکراسی و پوشیده تر دنبال خواهد شد.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: ملت ایران با آموختن از تجربه آمد و شد زورگویان در سابقه زیست مشترک سه هزار ساله خود همیشه برای حفظ هویت استقلال و یکپارچگی ملی خود با سیاست ورزی و مشی خردمندانه تلاش مقرون به نتیجه داشته است. یکی از خاصیت ملت ها این است که در مواقع سخت کنار یکدیگر هستند. درک این اتحاد و همدلی برای آمریکایی ها دشوار است آنها پیش بینی می کردند که ملت ایران زیر فشارهای حداکثری اخیر فروبپاشد و گرفتار جنگ و آشوب داخلی بشود. آنان یقینا درک درستی از منش اجتماعی، عمق باورهای اسلامی و فرهنگ و هویت ملی ایرانیها ندارند.
گودرزی با اشاره شروط جو بایدن برای توافق با ایران تاکید کرد: انقلاب اسلامی الهام بخش ملت های منطقه بوده است. ملت های مسلمان منطقه تا پیش از انقلاب اسلامی سردرگم بودند، عده ای از آنها درگیر ناسیونالیسم قومی و منطقه ای و بخشی مقهور فرهنگ و تکنولوژی غربی امام راحل و انقلاب اسلامی و پایداری نظام جمهوری اسلامی تفکر و خودباوری به ملت های سرگردان و مقهور فرهنگ و تکنولوژی غرب نشان داد که نگاهشان به ظرفیت های مردم خودشان باشد و بر استقلال مبتنی بر ظرفیت های مادی و معنوی خود تکیه کنند.
او در آخر در مورد ظرفیت های جو بایدن برای تأثیرگذاری ۱+۵ اظهار داشت: نمی توان جبهه واحدی را ترسیم کرد و بگوییم که ترامپ نتوانست ۱+۵ را مقابل ایران هم داستان کند اما جو بایدن می تواند. در این مساله انواعی از قطب بندی ها و منافع اقتصادی دخیل است. از جانب دیگر صورت بندی قدرت های منطقه ای فرق کرده است. آنچه پیداست آمریکایی ها و اروپایی ها جایگاهی در بین مردم و آینده منطقه ندارند. آمریکا می داند که فقط می تواند با کاخ نشینان مستاصلی چون عربستان و بحرین و امارت مذاکره کند و امتیاز بگیرد نه با مردم آن منطقه. پس، مجموعه این شرایط در تعاملات آینده ایران، خاورمیانه و آمریکا تأثیرگذار خواهد بود.
منبع:

1399/08/18
13:36:32
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام