در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور؛

توانگر: دستورالعمل مربوط به واگذاری پروژه های عمرانی اصلاح گردد

توانگر: دستورالعمل مربوط به واگذاری پروژه های عمرانی اصلاح گردد

عضو ناظر مجلس در شورای اقتصاد خواهان این شد كه دستورالعمل مربوط به واگذاری پروژه های تملك دارایی های سرمایه ای كه بگفته وی گرفتار مغایرت قانونی می باشد، بوسیله مراجعه به قانون برگزاری مناقصات اصلاح گردد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، در نامه مجتبی توانگر خطاب به معاون اول رئیس جمهور آمده است:
«برادر ارجمند جناب آقای جهانگیری
معاون اول محترم رئیس جمهور
با سلام و احترام
بازگشت به دعوت سازمان برنامه و بودجه برای پرداختن شورای اقتصاد در جلسه ی روز دوشنبه ۱۰ آذرماه، به سند موسوم به دستورالعمل ماده ی ۲۷ قانون الحاق (۲) جای پرسش است که چرا باید توان کشور را صرف اموری کرد که هم مغایرت بارز قانونی دارد و هم اشکالات فنی و مخاطرات متعدد؟
در حالی که کشور برخوردار از قانون خوب و محکمی برای برگزاری مناقصات و تشکیل قراردادهای بخش عمومی است و خود دولت نیز با اصلاح پیوسته بخشنامه های اجرائی آن، بستر اجرائی معاملات بخش عمومی را پیوسته بهبود داده است (از جمله ایجاد و توسعه بستر الکترونیکی معاملات عمومی و ستاندن قانون از مجلس برای «سامانه تدارکات الکترونیکی دولت» و اخیرا به روز رسانی بخشنامه ی اجرائی این سامانه و نیز توسعه ی عملی ظرفیت های سامانه همچون ایجاد بارگذاری الکترونیک اسناد در سامانه ی مورد اشاره و پیاده سازی امضای الکترونیک برای آسانی امور در عین افزایش قابلیت اعتماد و دیگر اقدامات مشابه و مثبت دولت محترم)، جای تعجب بسیار است که:
چرا دولت اولا بر خلاف اذن قانونی مجلس و ثانیا بر خلاف تمام تلاش ها و تدابیر خود، توان بخش های اجرا، نظارت و نیز وضع مقررات را صرف موضوعی می سازد که گذشته از کم بهره و مصداق بارز باردیگر کاری بودن، حتی از اساس مغایر با قانون نیز هست؟
عنایت فرمایید این همان سندی است که بدعت های مبهمی مانند «مذاکره ی رقابتی»(!) در آن درج شده بود.
اکنون نیز آن چه بعنوان دستورالعمل ماده ۲۷ قانون الحاق (۲) در دستور کار روز دوشنبه ۱۰ آذر شورای اقتصاد قرار گرفته است، حتی در عنوان خود (که ابتدایی ترین موضوع است) گرفتار مغایرت قانونی می باشد. این مقرره باید فقط محدود به بند «الف» ماده ی ۲۷ قانون مورد اشاره باشد.
این دستورالعمل اساسا باید چیزی شبیه انواع شرایط عمومی پیمانهای همسان سازمان برنامه می بود اما در موارد متعد به قانون گذاریهای خلاف ماموریت خود پرداخته است؛ تا جایی که هم بدنه ی کارشناسی سازمان برنامه و بودجه بارها با این مغایرت ها مخالفت کارشناسی کرده است و هم دلسوزان کشور در بیرون از سازمان برنامه اعلام مخالفت و نگرانی کرده اند و هم ابطال دستورالعملی با این همه مغایرت قانونی، فنی و اجرائی و ناکارآمدیهای متعدد، حالا نیز ابطال آن در دیوان عدالت اداری در دستور قرار گرفته است.
لذا درخواست می شود که بوسیله سازوکارهای درون دولت و استفاده ی واقعی از نظرات کارشناسان و خبرگان وضع مقررات و نیز مناقصات و تشکیل معاملات دولتی و همین طور چهارچوب یا قالب قراردادهای همسان و شرایط عمومی و خصوصی قراردادها، این دستورالعمل به جایگاه قانونی خود بازگردد تا نیازی به ورود مجلس و کارشناسان و دلسوزان بیرون از دولت نباشد.
مجتی توانگر
عضو ناظر شورای اقتصاد»1399/09/09
22:37:16
5.0 / 5
1423
تگهای خبر: حكم , دولت , دیوان عدالت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵