آیت الله اعرافی:

نگاه شورای نگهبان به طرح جوانی جمعیت مثبت است

نگاه شورای نگهبان به طرح جوانی جمعیت مثبت است

به گزارش پارلمان ایران دات کام عضو شورای نگهبان با یادآوری اینکه طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده ۹ سال قبل در شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان شد، اظهار داشت: نگاه شورای نگهبان به این طرح مثبت است.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مهر، اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با آیت الله اعرافی عضو شورای نگهبان و مدیر حوزه های علمیه کشور در محل شورای نگهبان ملاقات و گفتگو کردند.
آیت الله علیرضا اعرافی در این جلسه، اظهار داشت: در آستانه یکصدمین سالگرد حوزه قم قرار داریم که بیشتر از هزار سال قدمت دارد و در هیچ زمانی چراغ حوزه خاموش نشده است. در ۱۰۰ سال گذشته تحولات زیادی در اندیشه دینی به واسطه حوزه علمیه قم بوجود آمده و تحولات بزرگی طی ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته و دوره پنجم و ششم حوزه رقم خورده است.
وی اضافه کرد: مرزهای دانش علوم اسلامی در مقاطع اخیر توسعه یافته و در حوزه فقه، فلسفه و کلام و همینطور علوم اسلامی و اجتماعی شاهد گسترش و رشد مرزهای علوم اسلامی هستیم؛ ۴۰۰ رشته، گرایش، مقطع در نظام دانشی حوزه پیشبینی شده و در این رابطه تحول بزرگی به حساب می آید و حوزه علمیه قم از بیشتر از ۱۰۰ ملیت طلبه و دانشجو پذیرفته است.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: در طول تاریخ بانوانی داشتیم که در قلمرو علوم اسلامی تحصیل کرده و به درجات بالا رسیده اند و همینطور به درجه اجتهاد نائل شده اند اما به این شکل گسترده در ایران و خارج، امری کاملاً جدید و بی سابقه بوده است و در نهایت با محورهایی که گفته شد قم نقشی کانونی و محوری پیدا کرده و کانون اول تولید فکر و تربیت نیرو بر مبنای مبانی اسلام در جهان تشیع شده و در سطح بالایی که با مراکز بزرگ علمی در دنیا رقابت می کند قرار دارد و همینطور توانسته است در چهلمین سال تاسیس خود نهضت بزرگی را پدید آورد و در ۶۰ سالگی رقابت عظیمی را رقم بزند و در آن نقش آفرینی کند.
وی با اشاره به اینکه حوزه برای نخستین بار از اسناد راهبردی بلندمدت برخوردار است، اضافه کرد: با کار بسیار سنگین و جهادی این گام بزرگ را برداشتیم و برهمین پایه برنامه میان مدت تولید شد. هم اکنون در حوزه، برنامه پنجساله تدوین شده و سال جاری به صورت آزمایشی سال نخست آنرا شروع کردیم که در آن ۴۰ مضمون اصلی و ۹۰۰ برنامه پیشبینی شده و در ذیل این برنامه ها یکی از محورها طرح بسیار مهمی در چارچوب آمایش حوزوی است.
عضو شورای نگهبان خاطرنشان کرد: هم اکنون شورایی متشکل از چند کارگروه، در مورد برنامه هفتم تشکیل شده و آنرا بررسی می کند. و
آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه یکی از عرصه های مهم در انقلاب اسلامی و در تعامل با دنیا، عرصه زن و خانواده است، خطاب به اعضای فراکسیون زنان، اظهار داشت: پیشنهاد می شود در قوانین نقش، سهم و جایگاه زن و خانواده را رصد کنید و این مهم مستلزم کار علمی جدی است؛ با نگاه مصالحی تمامی قوانین حوزه زن و خانواده سنجیده شود و این کار شماست و ما هم به شما کمک می کنیم؛ می طلبد در برنامه هفتم پیشاپیش ورود کنید و از دانشگاه و حوزه کمک بگیرید تا سرنخ های اساسی در این برنامه برای حوزه خانواده، زنان و دختران پیشبینی و پایه ریزی شود.
وی با یادآوری اینکه طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده ۹ سال قبل در شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان شد، اظهار داشت: نگاه شورای نگهبان به طرح مثبت است و ما همراهی خواهیم کرد و اگر به نحو مطلوب بخواهد اجرا شود، وظایف سازمانی، وزارتخانه ای، نهادی و بار مالی دارد و باید در برنامه هفتم توسعه پیشبینی شود و در صورت بی توجهی پیش نخواهد رفت.
عضو شورای نگهبان ضمن اشاره به سند تحول آموزش و پرورش نیز، اضافه کرد: بر روی سند تحول کار زیادی انجام شد و مترقی است اما به علل مختلف که یکی از آنها مسائل مالی است پیش نمی رود و نیاز است که مجلس به آن توجه کند و احتیاج به مکمل هایی دارد که باید در برنامه هفتم الزاماتی تعیین شود.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: به رئیس مجلس یادآور شدم که آماده هستیم در قم گروه هایی را تشکیل دهیم که به نظامات مختلف اسلامی که بتواند دست مایه قوانین بهتر و جامع تر شود بپردازیم و در این راه قانون گذاری کمک کنیم؛ همچون در حوزه زن و خانواده.
وی تصریح کرد: اگر این رویکرد در فراکسیون مورد توجه قرار گیرد و مجلس را به این سمت بیاورید و بر روی مساله سرمایه گذاری کنید و دانشگاه و حوزه پای کار بیایند، قوانین جامع تر و جدی تر می شوند. درواقع مجلس می تواند زیرساخت هایی را برای شکل گیری قوانین برآمده از نظامات اسلامی بنویسد.
عضو شورای نگهبان اظهار داشت: ما باید در ۲ ستاد راهبری که به مقوله های ویژه در رابطه با خانواده و جمعیت می پردازد ارتباطاتمان را با فراکسیون زنان تقویت نماییم و در مطالعات زن و خانواده تاکیدات بیشتری را بر روی بخش های ذیربط خواهیم داشت و می توان ارتباط قوی تری را برنامه ریزی نمود. همینطور در برنامه هفتم توسعه امکان دارد بتوان در مورد بخش هایی همفکری داشت.
نیازمند حلقه اندیشه ورزی در عرصه سیاستگذاری هستیم
فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان مجلس در این دیدار خطاب به آیت الله اعرافی، اظهار داشت: با عنایت به این که شما مدیریت حوزه های علمیه را برعهده دارید، جلسه امروز برای فراکسیون زنان فرصت مغتنمی است تا در تعامل با این نهاد مهم، ارتقای شأن و کرامت زن مسلمان و بهبود وضعیت خانواده به نحو شایسته ای پیگیری شود.
وی با اشاره به اینکه مجلس یازدهم انقلابی است و نمایندگان برپایه گفتمان انقلاب مسائل را دنبال و پیگیری می کنند، اظهار داشت: این مورد دغدغه همه نمایندگان است، تحولاتی در حوزه زنان اتفاق افتاده که لاجرم پیگیری آنها مسئولیت زیادی را بر دوش فراکسیون زنان قرار داده است.
رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به اینکه ما در عرصه سیاستگذاری نیازمند حلقه اندیشه ورزی هستیم، اظهار داشت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حوزه پشتوانه تئوریک انقلاب اسلامی است و فقه پویایی که به فرموده حضرت امام واجد آن هستیم در راه قانون گذاری به ما کمک می نماید.
قاسم پور اضافه کرد: یک سری لوایح و طرح ها در آینده در مجلس پیگیری خواهد شد و نیازمند این هستیم که در تعامل با شورای نگهبان بتوانیم مواردی که لازم است را از حیث حقوقی و قانونی مورد توجه قرار دهیم و نهایتاً آنچه که خروجی مجلس است مصوب و به قانون تبدیل گردد.
وی ضمن اشاره به اینکه طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون مشترک در حال بررسی است، اظهار داشت: در مورد این طرح دغدغه جدی وجود دارد تا بتوانیم از مباحثی که در حال پیگیری است استفاده نماییم.
زهره الهیان هم در این جلسه ضمن اشاره به طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده، اظهار داشت: مجلس باید در قالب های نظری و دینی در ارتباط با قانونگذاری به حوزه متصل باشد. در ارتباط با بحث جمعیت آگاه شدیم ستادی با دستور شما تشکیل و از اساتید و صاحب نظران حوزه جمعیت دعوت شده و باید این تعاملات در بحث جمعیت برقرار شود، علاوه بر اینکه بحث قانون باید مدنظر باشد، مبحث فرهنگ سازی هم مساله ای است که حوزه های علمیه، ائمه جمعه و جماعات می توانند به ما کمک کنند تا فرهنگ سازی در حوزه جمعیت در جامعه دینی ما رقم بخورد.
وی با ابراز تاسف از اینکه حدود ۶۰۰ هزار سقط جنین در سال انجام می شود، اظهار داشت: نیاز است این روند را حوزه علمیه در مباحث فقی مدنظر داشته باشد و از طرفی هم فرهنگ سازی شود تا مردم آگاهی یابند. قبل از ۴ ماهگی و بروج روح قتل بشمار می رود و نباید به سادگی مجوز سقط را بدهیم.
انتظار نماینده مردم تهران از شورای نگهبان
زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران هم در این جلسه، اظهار داشت: در مواردی که لازم است نظر فقها و مراجع را دریافت نماییم انتظار می رود به ما کمک شود؛ باید شرع را مدنظر قرار داد و تعامل خوبی را با مراجع و فقها داشته باشیم و انتظار می رود شورای نگهبان ما را یاری کند.
وی اضافه کرد: مبحث جمعیت دغدغه رهبری معظم انقلاب است و طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده در مجالس قبل به سرانجام نرسید، زمان زیادی در کمیسیون مشترک جهت بررسی این طرح صرف می شود تا بتوان مساله استراتژیک جمعیت که از مؤلفه های قدرت هر کشور است را بتوان به سرانجام رساند. در بحث قانونگذاری مصر هستیم تا قوانینی که مخالفتی با شرع ندارند را تصویب نماییم.
باید پاسخگوی مطالبات زنان باشیم
سمیه رفیعی نماینده مردم تهران، هم با اشاره به اینکه امروز مطالبات اجتماعی در حوزه زنان شکل و شمایل متفاوت دارد و از دل جامعه بیرون می آید، اظهار داشت: باید پاسخ درخوری برای مطالبات آنها داشته باشیم.
وی از آیت الله اعرافی خواهان همکاری شورای نگهبان در حوزه محیط زیست شد و اضافه کرد: با عنایت به این که ریاست فراکسیون حوزه محیط زیست مجلس را بر عهده دارم در این رابطه نیاز داریم ما را یاری کنید.
هسته اصلی تولید علم باید در حوزه شکل بگیرد
فاطمه محمدبیگی در ادامه این نشست با اشاره به اینکه حوزه علمیه نگهبان تمامی شعائر جمهوری اسلامی ایران و تولیدکننده واقعی علم است، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب تولید اصلی علم را بر عهده حوزه علمیه و انتشار و گسترش آنرا بر عهده دانشگاه ها می گذارند یعنی هسته اصلی تولید علم باید در حوزه علمیه شکل بگیرد.
وی بر لزوم کوشش برای تقویت هویت دختران تصریح کرد و اظهار داشت: متاسفانه حتی یک واحد درستی در دبیرستان و دانشگاه در مورد حجاب و عفاف نداریم و نیاز است در حوزه های علمیه به این مورد پرداخته شود.
این نماینده مجلس بر لزوم توجه به شاخصهای اصلی قانون گذاری مبتنی بر سعادت خانواده تصریح کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب سه جمله دارند که در آنها فرمودند که خانواده باید مبنا، پایه و محور قانون گذاری باشد؛ در حوزه موضوعاتی مانند زن و خانواده باید مدیریت راهبردی داشته باشیم.
الهام آزاد هم در ادامه این نشست بر لزوم استفاده بیشتر از دانش و آموزش های طلاب خانم تصریح کرد و اظهار داشت: رشد جمعیت مسیر هدفمند می خواهد و حوزه های علمیه یکی از ظرفیت هایی است که می تواند در این رابطه کمک نماید.
وی خطاب به آیت الله اعرافی، اضافه کرد: قطعا حوزه های علمیه می تواند اثرگذار باشد؛ چه راهکارهایی را عرضه می دهید که فراکسیون زنان بتواند از ظرفیت حوزه های علمیه بخصوص در حوزه بانوان و آموزش و پرورش نسل آینده به منظور حصول رشد معنوی استفاده نماید.
لزوم عرضه راهکار برای حل مشکلات زنان
فاطمه رحمانی در ادامه با تکیه بر اینکه مسائل و مشکلات زنان باید توسط مسؤلان و نمایندگان زن شناسایی و برای رفع آنها راهکار پیشبینی شود، اضافه کرد: البته مسؤلان مرد هم باید همکاری مناسب را داشته باشند؛ باید برای جایگاه خواهران در حوزه علمیه سیستم نظام مندی داشته باشیم تا پویایی حوزه زنان حاصل و باید در زمینه نقش حوزه خواهران برای حل مشکلات بازبینی شود.
وی خطاب به عضو شورای نگهبان، اظهار داشت: انتظار داریم در حوزه مسائل زنان و خانواده همکاری جدی با ما داشته باشید تا بتوان عقب ماندگی های این حوزه ها را رفع کرد.
سمیه محمودی هم در ادامه بابت برگزاری این نشست تشکر و از شورای نگهبان خواهان توجه به درخواست های نمایندگان در حوزه زنان و خانواده شد.
سارا فلاحی در این جلسه با اشاره به اینکه زن جایگاه انسانی و حق حضور در عرصه های عمومی را دارد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در روز زن فرمودند که باید نگاه درست و مبتنی بر منطق به زن داشته باشیم و همینطور می فرمایند که زنان حساس ترین، موثرترین، دقیق ترین و ماندگارترین نقش آفرینی را می توانند داشته باشند؛ امیدوار هستیم جایگاهی که امروز و به یمن انقلاب اسلامی به زنان داده شده و شعور مبتنی بر آگاهی که زنان در عرصه انقلاب اسلامی به آن رسیده اند و مبتنی بر توانی هایشان حضور پیدا می کنند، درخشان تر شود.
وی اضافه کرد: انتظار می رود زن و خانواده ایرانی-اسلامی بتوانند به جایگاه اصلی خود دست یابند و یکی از نگرانی ها این است که به واسطه نگاه های بیرون و اینکه توان تولید محتوا نداشتیم و نتوانستیم از گفتمان و ظرفیت انقلاب اسلامی به درستی استفاده نماییم، الگوهای بیرونی برای ما ساخته شده که متاسفانه نگاه ابزاری به زن دارند. امیدوار هستیم در این عصر پرتنش و پرچالش و پیچ تاریخی هم کشور و هم جهان اسلام عبور کنند.
نماینده مردم ایلام در مجلس یازدهم اظهار داشت: ما در مجلس تلاش می نماییم از زن در آیینه خانواده مبتنی بر رهنمودهای ائمه جمعه و سیره نبوی حفاظت نماییم.
پروین صالحی مبارکه هم با اشاره به اینکه مبنای حقوقی ما باید مسائل اسلامی باشد، اظهار داشت: متاسفانه سقط جنین شیوع پیدا کرده و در فضای مجازی در مورد آن تبلیغات تجاری انجام می شود و با کمال تعجب مراجعانی که به ما بعنوان پزشک رجوع می کنند می گویند پیش از ۴ ماه سقط را انجام دادیم ازاین رو انتظار می رود علما و حوزه علمیه به این مورد ورود کنند.


منبع:

1399/09/14
20:34:01
5.0 / 5
1216
تگهای خبر: تصویب , رهبری , سیستم , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام