باند قاچاق سرخدار جنگل های هیركانی در چنگال قانون

باند قاچاق سرخدار جنگل های هیركانی در چنگال قانون

به گزارش پارلمان ایران دات کام گلستان رئیس کل دادگستری گلستان از شناسایی و دستگیری اعضای باند قاچاق و خریدوفروش سرخدار، این میراث چند میلیون ساله جنگل های هیرکانی در علی آبادکتول خبرداد.هادی هاشمیان اظهار داشت: اعضای این باند با شبیخون به تنها ذخیره گاه های پرارزش درختان سرخدار در منطقه علی آبادکتول، این درختان در معرض خطر انقراض را قطع می کردند.

وی اضافه کرد: این افراد بعد از قطع درختان و انتقال آن به کارگاهی در گرگان، از تنه های سرخدار صنایع دستی که بیشتر آنها تنه قلیان است، تولید می کردند و با نمایش در شبکه های اجتماعی و کانال های تلگرامی و واتس آپی، به قیمت گزاف می فروختند.

رئیس کل دادگستری گلستان خاطرنشان کرد: اعضای این باند زمانی لو رفتند که در یکی از ایست و بازرسی ها در جنگل های منطقه علی آبادکتول، از یک خودرو سواری چند قطعه چوب سرخدار کشف و ضبط شد.

هاشمیان افزود: به دلیل اهمیت گونه سرخدار در منطقه و در معرض خطر بودن آن، مبحث به صورت ویژه در دستور کار دادگستری قرار گرفت. خوشبختانه تحقیقات و بررسی ها، قاضی پرونده را به باندی رساند که مدت هاست چراغ خاموش درختان سرخدار منطقه را قطع می کردند و صنایع دستی این گونه کمیاب را در فضای مجازی می فروختند.

وی اظهار داشت: تابحال ۳ نفر در این رابطه دستگیر شده اند و کارگاهی هم که در آن صنایع دستی با چوب سرخدار تولید می شد شناسایی و پلمب شد. دو خودرو و ادوات قطع درختان هم از این افراد توقیف شد.

رئیس کل دادگستری گلستان بیان نمود: تحقیقات جهت بررسی وسعت کار اعضای این باند و سایر افرادی که با همکاری این گروه، میراث چند میلیون ساله جنگل های هیرکانی را نابود می کردند، ادامه دارد.

به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از دادگستری گلستان، هاشمیان با بیان اینکه ذخیره گاه های گونه پرارزش سرخدار ایران در گلستان، بخصوص در منطقه علی آباد کتول قرار دارد، اظهار داشت: کسانی که مبادرت به قطع، قاچاق و خریدوفروش فرآورده های حاصل از چوب سرخدار می کنند، علاوه بر جزای نقدی باید به مقدار ارزش واقعی این چوب ها هم غرامت بپردازند.

وی بیان نمود: اداره منابع طبیعی هم باید نظارت های خود در این بخش را افزایش دهد و گزارش اقدامات خویش را به دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المال استان گلستان عرضه کند.
1399/09/23
13:51:29
5.0 / 5
1349
تگهای خبر: پرونده , دادگستری , فروش , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام