زارع:

كلیات بودجه ۱۴۰۰ روز سه شنبه در كمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود

كلیات بودجه ۱۴۰۰ روز سه شنبه در كمیسیون تلفیق به رای گذاشته می شود

پارلمان ایران دات کام: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 اظهار داشت که کلیات این لایحه روز سه شنبه در این کمیسیون به رای گذاشته خواهد شد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری ظهر امروز (شنبه) خود با اشاره به آغاز بررسی کلیات لایحه بودجه در جلسه کمیسیون تلفیق اظهار نمود: در این نشست که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی برگزار شد، گزارش هایی در مورد کلیات لایحه بودجه به نمایندگان ارائه شد، همین طور در جلسه عصر امروز هم ما میزبان وزیر نفت و رئیس کل بانک مرکزی هستیم و نهایتا روز دوشنبه نظر کمیسیون درباره کلیات بودجه جمع بندی خواهد شد و احیانا در جلسه سه شنبه در این زمینه رای گیری می شود.
وی با اشاره به گزارش نوبخت و دژپسند در جلسه امروز کمیسیون تلفیق اظهار نمود: توضیحاتی درباره ی عملکرد هشت ماهه اول بودجه سال ۱۳۹۹ ارائه شد که از ۳۸۴ هزار میلیارد تومان مصوب، ۳۵۳ هزار میلیارد تومان عملکرد بوده و در نتیجه ۳۱ هزار میلیارد تومان صرفه جویی شده است. همین طور شاخص مصارف که در سال ۱۳۹۸، ۲۰۴ هزار میلیارد تومان دیده شده بود در سال ۱۳۹۹ به ۳۵۳ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی سهم مصارف در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، ۳۹ درصد بیشتر شده است.
نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۹ اعتبارات عمرانی ۶۵ درصد بیشتر تخصیص پیدا کرده است، اظهار داشت: همین طور اعتبارات هزینه ای در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، ۳۵ درصد بیشتر شده است. اعتبارات حقوق و مزایا ۵۳ درصد بیشتر بوده است. همین طور عدم تحقق منابع امسال حدودا ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که در سال ۱۳۹۸، ۵۰ هزار میلیارد تومان تخصیص آن بوده است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به برخی ارقام در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار نمود: در این لایحه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان ۶۰ هزار میلیارد تومان، برای پرداخت یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر ۳۱ هزار میلیارد تومان، برای پرداخت یارانه به ۷۸ میلیون نفر در قالب هدفمندی یارانه ها ۴۳ هزار میلیارد تومان دیده شده است، همین طور افزایش حقوق و دستمزد شاغلین با ۲۵ درصد افزایش پیش بینی شده و حداقل دریافتی کارکنان دولت نیز از ۲.۸ میلیون تومان به ۳.۵ میلیون تومان افزایش یافته است. معافیت مالیاتی از سه میلیون به چهار میلیون تومان افزایش یافته و ۱۶ هزار میلیارد تومان نیز برای کاهش فقر مطلق در بودجه پیش بینی شده است.
زارع در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: همین طور ۵۳۰۰ میلیارد تومان بعنوان هزینه سلامت برای بیمه رایگان ۳۰ میلیون نفر پیش بینی شده و ۴۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای پشتیبانی از گروه های خاص در بودجه سال ۱۴۰۰ دیده شده است. همین طور ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای اجرای قانون پشتیبانی از معلولان و ۱۴۲۰ میلیارد تومان مستمری برای ۱۰۰ هزار رزمنده معسر پیش بینی شده است.
وی اظهار نمود: در بخش بهداشت و مبارزه با کرونا رشد ۲.۳ برابری اعتبارات بخش بهداشت دیده شده در همین رابطه استخدام ۵۳ هزار نفر نیروی جدید کادر درمان و راه اندازی ۴۴۶۲ تخت بیمارستانی جدید پیش بینی شده است. همین طور ۹۱ هزار واحد مسکونی برای محرومین در استانها و ۴۰ هزار واحد مسکونی روستایی نیز پیش بینی شده است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اشاره به بررسی تاثیر بودجه بر فاکتورهای کلان اقتصادی نیز اظهار داشت: بر اساس گزارش وزیر اقتصاد در سال ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ رشد سرمایه گذاری منفی بوده و تشکیل سرمایه ثابت با کاهش رو به رو بوده است. همین طور مقایسه کردند که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ متوسط رشد مالیات ها ۲۳ درصد بوده است. در سال ۱۴۰۰ هم رشد مالیات نسبت به سال ۱۳۹۹، ۲۱ درصد رشد داشته است. همین طور درآمدهای گمرکی در بودجه سال ۱۴۰۰ منفی هشت درصد نسبت به سال ۱۳۹۹ بوده و درآمدهای مالیاتی حدودا از ۱۷۹ هزار میلیارد تومان به ۲۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده که ۲۵ درصد رشد را نشان میدهد.
منبع:

1399/10/06
22:57:20
0.0 / 5
1173
تگهای خبر: دولت , قانون , لایحه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام