درخواست رییس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران از مجلس:

اعتبارات جرایم رانندگی معطوف به برنامه كاهش آلودگی هوا شود

اعتبارات جرایم رانندگی معطوف به برنامه كاهش آلودگی هوا شود

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از نمایندگان مجلس خواست مکانیزمی برای تخصیص منابع درآمدی ناشی از جرایم رانندگی به کاهش الودگی هوا در کلان شهرها ایجاد نماید.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، سید آرش حسینی میلانی در دویست و شصت و سومین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران، چهارمین سالگرد درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت و ضمن اشاره به سالروز قتل امیرکبیر اظهار داشت: امیرکبیر بزرگترین اصلاح گر قرن سیزدهم شمسی در ایران است که برای پیشبرد اصلاحات و توسعه در کشور تلاش و سرانجام جان خویش را در راه مبارزه با فساد فدا کرد.
وی با تقدیر از سخنان دادستان کل کشور درمورد پیگیری حقوق عامه اضافه کرد: دادستان کل کشور از شوراهای شهر سراسر کشور خواسته اند اگر اطلاعاتی در ارتباط با تخلفات آلودگی هوا و مازوت سوزی وجود دارد، ارائه نمایند. این مساله مستلزم آن است که به اطلاعات دقیق انتشار آلودگی و منابع اصلی آلایندگی یعنی دودکش صنایع و نیروگاه ها دسترسی وجود داشته باشد.
وی افزود: این اطلاعات به شکل سیستماتیک توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ثبت و نگهداری می شود و چنانچه به این اطلاعات دسترسی وجود داشته باشد، شوراها می توانند به طرح دعواهای محیط زیستی در قوه قضائیه اقدام نمایند.
حسینی میلانی با تکیه بر اینکه اطلاعات در ارتباط با انتشار آلودگی و منابع آلاینده فقط در ارتباط با دودکش ها نیستند، تصریح کرد: اطلاعات هواشناسی و اطلاعات خودرو ها (VIN) هم برای مبارزه با آلودگی هوا مورد نیاز مدیریت شهری است اما متاسفانه برخی دستگاه ها در ازای عرضه اطلاعات، از شهرداری طلب هزینه کرده اند. این در شرایطی است که شرکت کنترل کیفیت هوا حدود ۱۰ سال است که اطلاعات بسیار دقیق و جزیی از نتایج پایش کنترل وضعیت هوای تهران در ۲۱ ایستگاه را به صورت شفاف و بدون آنکه پولی بخواهد، به صورت آنلاین عرضه می کند.
وی با اشاره به اینکه شهرداری هفت فیلد اطلاعات خودرو ها را می خواهد تا بتواند متخلفان و متجاوزان سلامت مردم را در سطح ترافیکی شناسایی کند اما ناجا این اطلاعات را نمی دهد، اظهار داشت: شهرداری اطلاعات شخصی مالکان خودرو ها را نمی خواهد بلکه هفت فیلد اطلاعات خودرویی را می خواهد ولی با وجود چندین نوبت تذکر شورا و کمیسیون حمل و نقل، ناجا این اطلاعات را در اختیار شهرداری قرار نمی دهد و به تازگی هم سازمان هواشناسی برای اطلاعات هواشناسی، درخواست هزینه کرده است.
وی ادامه داد: این مساله باید از جانب دستگاههای نظارتی مورد توجه قرار گیرد که چرا برای عرضه اطلاعات در ارتباط با آلودگی هوا طلب هزینه می شود؛ آنهم از جانب دستگاه هایی که در قالب قانون هوای پاک وظایفی را برعهده دارند.
حسینی میلانی با تشکر از کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس برای برگزاری جلسه ای در ارتباط با روش اجرای قانون هوای پاک خاطرنشان کرد: برای سال ۱۴۰۰ پیشبینی می شود پنج هزار میلیارد تومان بابت جرایم تخلفات رانندگی دریافت شود. لازم است نمایندگان به این مورد توجه نمایند که این پنج هزار میلیارد چگونه تخصیص پیدا می کند بخصوص سهم کلان شهرها که باید صرف توسعه حمل و نقل عمومی، مقابله با آلودگی هوا و اجرای طرح کاهش (LEZ) شود که همه آنها از قوانین بالادستی برخوردار می باشند.
وی با اشاره به اینکه این مبالغ نه در کلانشهرها بلکه از جانب دولت در امور دیگری صرف می شود، اضافه کرد: از نمایندگان مجلس می خواهم مکانیزمی برای تخصیص اعتبارات در نظر بگیرند که اعتبارات ناشی از جرایم رانندگی معطوف به برنامه کاهش آلودگی هوا شود.1399/10/21
13:50:26
0.0 / 5
1111
تگهای خبر: دولت , سیستم , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام