نماینده بوشهر:

فعال سازی پروژه راه آهن بوشهر-شیراز از با اهمیت ترین مطالبات مردم است

فعال سازی پروژه راه آهن بوشهر-شیراز از با اهمیت ترین مطالبات مردم است

به گزارش پارلمان ایران دات کام بوشهر نماینده بوشهر با اعلان اینکه فعال سازی پروژه راه آهن بوشهر- شیراز را یکی از با اهمیت ترین مطالبات مردم استان بوشهر است، عنوان کرد: وعده عملیاتی شدن این پروژه بارها مورد تاکید ریاست محترم جمهور قرار گرفته و اتصال این پروژه به شبکه ریلی سراسری از جنوب به شمال موجب تسهیل حمل و نقل کالاهای صادراتی و وارداتی و افزایش ظرفیت ترانزیتی کشور خواهد شد.


عبدالکریم جمیری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به دیدار خود با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه کشور اظهار داشت: در این دیدار درباب تکمیل اسکله ها و بنادر صیادی استان، تأسیس منطقه ویژه اقتصادی شمال استان، پرداخت تسهیلات بلاعوض به لطمه دیدگان بازارچه ساحلی دیلم، تکمیل پروژه راه آهن بوشهر شهر و تکمیل فاضلاب شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادک بحث و گفت و گو شد.
وی با اعلان اینکه استان بوشهر ۴۲ درصد کل صادرات کشور را بر عهده دارد، اذعان کرد: باتوجه به سرمایه گذاری های رو به رشد برای توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق پارس جنوبی و شمالی و افزایش مبادلات تجاری نفتی و غیرنفتی بوسیله استان استان بوشهر لزوم اتصال به خط مواصلاتی اصلی و ارزان بیش از هر زمان دیگری وجود دارد.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی افزود: برنامه ایجاد بندر جامع استان با همکاری وزارت نفت در حال پیگیری است و بدون تردید ایجاد این بندر با بهره بردن از حمل و نقل ریلی بهترین کار کرد و توجیه اقتصادی را خواهد داشت.
جمیری اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه باید در پروسه تامین تسهیلات مالی خارجی فاینانس این پروژه تسریع شود و زمینه واگذاری و اجرای قطعاتی از پروژه به شرکت هایی که آمادگی تهاتر مبادلات خود با نفت و استفاده از ظرفیت بند و تبصره ۵ قانون بودجه سال جاری را دارند برقرار شود. همین طور برای فعال ماندن پروژه ردیف اعتباری آن در لایحه بودجه سال آینده حداقل باید به میزان ۵ هزار میلیارد ریال تقویت شود.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود درباب بازسازی و نوسازی اسکله های جفره، بندرگاه، شیف و خارگ اظهار داشت: هفت اسکله صیادی در بندر بوشهر و جزیره خارگ نقش مهمی در اشتغال ۵۷۰۰ صیاد و تامین امنیت غذایی مردم دارد که چهار اسکله نیاز به بازسازی و نوسازی دارند.
وی ادامه داد: برای تکمیل پروژه اسکله صیادی جفره، تکمیل اسکله صیادی بندرگاه، تکمیل فاز یک و راه اندازی فاز دوم اسکله صیادی شیف، تکمیل اسکله صیادی خارگ که ۴۳ درصد پیشرفت دارد، جمعا به مبلغ ۱۲۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
جمیری درباب پروژه های بنادر صیادی در استان بوشهر نیز اظهار داشت: پروژه های زیادی در حوزه بنادر صیادی روی زمین مانده که در صورت تامین اعتبار و همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیش از اختتام این دولت شاهد بهره برداری از آنها خواهیم بود و تحول قابل توجهی در وضعیت معیشتی صیادان مناطق ساحلی به وجود خواهد آورد.
رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر با اشاره به تمرکز سرمایه گذاری در طرح های نفت، گاز و پتروشیمی جنوب استان اذعان کرد: توسعه صنعتی در استان نامتوازن است و مناطق مرکزی و شمالی باوجود داشتن ثروت طبیعی با ظرفیت های متنوع از فقر شدید سرمایه گذاری در بخش صنعت رنج می برند.
وی اظهار داشت: بخش کشاورزی نیز با وجود برنامه ها و اقدامات قابل تقدیر در زمینه توسعه کشت گلخانه ای و آبزی پروری به سبب محدودیت منابع آب تا زمان تعیین تکلیف وضعیت تامین آب از سد چمشیر امکان بهبود آبیاری اراضی موجود و افزایش سطح زیرکشت را ندارد.
جمیری گفت: با وجود همجواری با دریا و مزیت حمل و نقل دریایی، کمبودها و مشکلات زیرساختی بندری باعث شده تا کارهای عمده بخش تجاری خارجی محدود به واردات "ته لنجی" باشد و بخش قابل توجهی از اشتغال و معیشت اهالی بومی شهرستان های دیلم گناوه به خرده فروشی کالای ملوانی متکی شود.
وی ناپایداری مشاغل و عدم سرمایه گذاری مناسب برای توسعه صنایع را از عوامل موثر بر افزایش نرخ بیکاری دانست و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ نرخ بیکاری شهرستان دیلم بیش از ۲۰ درصد و در شهرستان گناوه در حدود ۱۴ درصد بوده در صورتیکه این شاخص در سطح استان و کشور حدود ۱۰ درصد است.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: جهت استفاده از ظرفیت های توسعه بخش صنعت در شمال استان و بسترسازی برای سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال مولد و ارزش افزوده منطقه ویژه اقتصادی شمال استان با رویکرد نفت، گاز و پتروشیمی در مساحت ۳۹۰۰ هکتار در شهرستان دیلم به تصویب هیئت وزیران، شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و مجلس شورای اسلامی رسیده است.
جمیری اظهار داشت: تا حالا مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی، مطالعات طرح جامع فاز ۱ و ۲ انجام شده و تاییدیه های لازم از شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی، سازمان صنایع، شهرک های صنعتی، سازمان حفاظت از محیط زیست دریافت شده و باید بودجه لازم جهت راه اندازی زیر ساخت ها و تأسیسات لازم برای این منطقه در نظر گرفته شود.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی همین طور با اشاره به عملیات راه اندازی و تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای بوشهر، عالیشهر و چغادک اظهار داشت: شهر جدید عالیشهر و چغادک به لحاظ قرار گرفتن در محدوده شهر بوشهر همچنان از شبکه فاضلاب برخوردار نیستند و مشکلات زیست محیطی فراوانی برای این شهرها به وجود آمده است.
وی اضافه کرد: تکمیل شبکه فاضلاب شهر بوشهر بیش از سه دهه به طول انجامیده ولی با عملکرد مطلوب دولت از سال ۹۲ تا حالا سه برابر بیشتر از دو دهه قبل در این پروژه هزینه شده، باتوجه به پیگیری هایی که بوسیله وزارت نیرو انجام شده توسعه شبکه فاضلاب شهر بوشهر و راه اندازی شبکه در دو شهر چغادک و عالیشهر مستلزم اصلاح اهداف کمی مندرج در قانون بودجه است و باید علاوه بر تغییر احجام عملیاتی نسبت به تقویت ردیف اعتباری شهر بوشهر نیز اقدام گردد.
جمیری درباب خسارات آتش سوزی مهرماه گذشته به بازاریان دیلمی اظهار داشت: در آتش سوزی بازارچه ساحلی بندر دیلم ۱۶۹ واحد صنفی شامل واحدهای پوشاک، لوازم آرایشی، کیف، کفش و وسایل برقی گرفتار آتش سوزی شدند که به سبب شرایط نامناسب، تمام واحدها بطور کامل از بین رفت و موجب لطمه دیدن و بیکاری صاحبان این مشاغل شد.
نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: طبق برآوردها حدود ۶۰ میلیارد تومان خسارت کالایی به غرفه داران وارد شده و بدهی بانکی آنها نیز حدود ۱۱ میلیارد تومان است، باتوجه به شرایط نامناسب معیشتی شاغلان این بازارچه و زمینه سازی برای تداوم فعالیت آنها باید حداقل ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به صورت بلاعوض در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد.
وی با اشاره به دستوراتی که رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه صادر کرد اظهار داشت: دکتر نوبخت برای راه اندازی زیرساخت های لازم برای منطقه ویژه اقتصادی شمال استان و تخصیص تسهیلات بلاعوض به لطمه دیدگان آتش سوزی بازارچه ساحلی دیلم دستورات لازم را صادر کرد. همین طور قرار شد از محل مصوبات سفر هیئت دولت به استان بوشهر برای تکمیل شبکه فاضلاب بوشهر استفاده گردد.
جمیری در آخر اظهار داشت: معاون رئیس جمهور در این جلسه وعده داد از همه امکانات و ظرفیت های موجود برای تکمیل راه آهن بوشهر – شیراز، تکمیل اسکله ها و بنادر صیادی استان استفاده گردد.
منبع:

1399/11/05
13:43:58
0.0 / 5
1157
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام