مجلس به هدفش رسید یا با دست خود حكم شكستش را مقابل دولت امضا كرد؟

مجلس به هدفش رسید یا با دست خود حكم شكستش را مقابل دولت امضا كرد؟

به گزارش پارلمان ایران دات کام اعتماد نوشت: کلیات بودجه رد شد. این شاید مهم ترین خبری باشد که روز گذشته منتشر گردید و بار دیگر توجهات افکار عمومی و ناظران و فعالان سیاسی را به روابط قوای مجریه و مقننه جلب کرد.


یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همان اولین روز شروع به کار خود تا امروز بیشترین کش وقوس های ممکنه را با دولت دوازدهمی داشته که تنها چند ماه تا آخر عمر کاری فاصله دارد. بیراه نیست اگر بگوییم نمایندگان تمام هم و غم خودرا معطوف پاستور و اهالی اش کردند و در عوض به طور روزانه قیمت ها در بازار افزایش پیدا کرد، پول ملی سقوط کرد، فعالان سیاسی محدودتر شدند و گاهی و برخلاف مجلس دهم، این دفعه صدایی از پارلمان بلند نشد. نمایندگان همه قصورات کشور را متوجه دولت می دانند و بدین جهت ابایی از آن ندارند که آرزوی اختتام دولت دوازدهم را کنند. آنان در تمام این مدت نقش اول سریال جنجال های دولت بودند. جنجالی که تبدیل لایحه بودجه قوه مجریه به طرح قوه مقننه تنها قسمتی از آن بود. قسمتی که بااینکه آنرا نمایندگان شروع کردند ولی از قرار معلوم و با در نظرگیری اتفاقاتی که روز گذشته در صحن علنی مجلس رخ داد که ناظران از آن بعنوان گل به خودی مجلس یاد می کنند، باید اظهار داشت که پایانش به دست دولتی ها رقم خواهد خورد.
دولت چه می خواهد؟
حال سوال آنست که رد کلیات بودجه در مجلس چطور می تواند مطالبات دولت را فراهم آورد؟ با رد بودجه، دولت 2 هفته برای اصلاح آن فرصت دارد. بعد از آن صحن علنی باید کلیات بودجه اصلاحی را به رای بگذارد و در صورت تایید، کمیسیون تلفیق باردیگر با دولت جهت بررسی بودجه نشست هایی را برگزار خواهدنمود. این یعنی دولت می تواند با بهره بردن از این فرصت دو هفته ای، اولا برخی مواد بودجه را تغییر دهد و سپس در تلفیق، تلاش کند نمایندگان را با خود همسو کند و اصلاحاتی را ترتیب دهد که نه فقط شاکله بودجه را به هم نریزد بلکه مطالبات مجلس را نیز فراهم آورد. دوم اینکه از بلایی که کمیسیون تلفیق بر سر لایحه اولیه آورده بود، به سلامت عبور کند اما این مساله مستلزم همراهی پاستور و بهارستان است. علی ربیعی در همین راستا در جریان نشست خبری خود بعنوان سخنگوی دولت بیان کرد: «دولت آماده است با همه توان خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر لایحه بودجه را بدون اینکه شاکله تغییر کند و درآمدهای واهی پیش بینی نماییم، انجام دهد. این آمادگی را داریم که گفت وگوهای زیادی دراین زمینه صورت بگیرد و در زمان مشخص بتوانیم بودجه بدون اشکال را به تصویب مجلس برسانیم.»
مجلس باخت؟
با این وجود نمی توان نمایندگان را بازنده مطلق نشست روز گذشته مجلس دانست. آنان با دست خود بودجه ای که می توانستند بر طبق میل و نظرشان اصلاح کنند را رد کردند و باردیگر همه چیز را به نقطه صفر برگردانده و فرصتی مغتنم را در اختیار دولت قرار دادند ولی در عوض تیترهای رسانه ای دهن پرکنی به دست آوردند. آنان امروز خودرا در مقابل بدنه اجتماعی شان سربلند می دانند چونکه بودجه را برای اصلاح رد کرده اند کمااینکه رئیس مجلس در همین راستا در توییتر خود نوشته است: «‏متأسفانه دولت با وجود تعاملات مجلس، اراده ای برای اجرای بودجه اصلاح شده ضد رانت و تبعیض نداشت. تنها راه پیش روی نمایندگان برای هدایت دولت به سمت اصلاح لایحه تورم زا و رانتی، رد کلیات بودجه بود. امیدواریم دولت با بهره گیری از راهکارهای تخصصی کمیسیون تلفیق، لایحه اصلاح شده ارائه کند.» آنچه در این میان می تواند شادمانی دولت را برهم زده و باردیگر اوضاع را به نفع قسمتی از مجلس تغییر دهد، بودجه سه دوازدهم است. پایداری ها از حالا تلاش هایی را برای این مساله آغاز نموده اند و در صورت رد کلیات لایحه اصلاحی که دولت برای بودجه به مجلس تقدیم می کند، احیانا این مساله محقق خواهد شد و این یعنی دولت حالا نیازمند همراهی قالیبافی است که امروز 148 رای منفی به خواستش در مجلس داده شد. 23302


منبع:

1399/11/15
12:54:38
0.0 / 5
1111
تگهای خبر: تصویب , حكم , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲