حمله تند به قالیباف بخاطر حاشیه های سفر به روسیه

حمله تند به قالیباف بخاطر حاشیه های سفر به روسیه

نماینده شازند خطاب به قالیباف اظهار داشت: ساده انگاری نسبت به کشور روسیه و آداب خیلی سخت و پیچیده رسمی در ساختار حاکمیت این کشور است که در قصور مسؤلان سفارت ایران در روسیه و متاسفانه تیم غیرحرفه ای برنامه ریز مجلس مورد توجه قرار نگرفته و منجر به این حد از حرف و حدیث برای مجلس شده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، سفر قالیباف به روسیه و حواشی آن یکی از موضوعاتی بود که سایه سنگینش بر فضای امروز مجلس محسوس بود. محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی همچون افرادی بود که در نطق خود به این سفر اشاره نمود و انتقادات جدی به آن وارد کرد.
احمدی بیغش در بخشی از نطق خود اظهار داشت: مبحث مهمتر که امروزه در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار داشت سفر پرحاشیه رئیس محترم مجلس به کشور روسیه بود، باآنکه سخنگوی محترم هیات رییسه در مصاحبه ۲۵ بهمن تا حدودی در این حوزه اطلاع رسانی نمود، اما استمرار تبعات در داخل و خارج و حواشی زیادی که برای مجلس درست کرد، همچنان ادامه دارد و نقدها و سوالات مختلف جامعه سبب شده که اینجانب در این نطق و از سر دلسوزی چند نکته را از باب یادآوری و عبرت برای آینده به عرض برسانم.
او افزود: اول اینکه جای تعجب دارد علیرغم این همه مشاوران و دستیاران مدعی و تیم عریض و طویل تشریفاتی رئیس مجلس، چرا یک سفر رسمی و معمولی نباید به درستی راهبری و مدیریت شود که اینهمه جنجال به پا کند. دوم ساده انگاری نسبت به کشور روسیه و آداب خیلی سخت و پیچیده رسمی در ساختار حاکمیت این کشور است که در قصور مسؤلان سفارت ایران در روسیه و متاسفانه تیم غیرحرفه ای برنامه ریز مجلس مورد توجه قرار نگرفته و منجر به این حد از حرف و حدیث برای مجلس شده است.
نماینده شازند اظهار داشت: سوم اینکه آقای قالیباف محترم در کشور خودمان به علت مبتلا شدن به کرونا، رئیس جمهور روحانی به جنابعالی برای تشکیل جلسه وقت نداد و نشست سران قوا را کنسل نمود، حال شما انتظار دارید پوتین که از حرفه ترین و مرموزترین سیاستمداران دنیا است، بدون اطمینان از سلامت کرونایی شما و هیات همراه، با جنابعالی ملاقات کند. آیا بهتر نیست در حجم، کمیت و کیفیت مشاوران، دستیاران و برنامه ریزان دفتر خودتان تجدید نظر اساسی نموده و اندکی هم برای انتخاب، نمایندگان مجلس را به حساب بیاورید.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تصریح کرد: اما مبحث چهارم که به نظرم خسارت بزرگی برای حیثیت و اعتبار جمهوری اسلامی ایران آورد، هزینه شدن بی مورد مقام معظم رهبری و دست خط مبارک ایشان توسط جنابعالی و هیات همراه بود. اگر یک اتفاق مهم و رخداد تلخ را مقایسه نماییم با نامه حضرت امام(ره) به میخاییل گورباچف و عظمت، ابهت و اقتدار نمایندگان حضرت امام(ره) برای انتقال نامه به رهبر اتحاد جماهیر شوروی. کاش گزارش کار خویش را می دادید صحبت های نماینده شازند با انتقادات مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مواجه گردید و وی در تذکری بر مبنای ماد ۷۵ اظهار داشت: سفر هیات پارلمانی کشورمان به روسیه باعث آشفتگی و عصبانیت اردوگاه غربی ها به خصوص آمریکایی ها و هم پیمانانشان شد که دلیلی بر درست بودن و موفقیت آمیز بودن این سفر است.
او افزود: فعال بودن یا غیرفعال بودن یک کمیسیون بستگی به فعالیت یا عدم فعالیت اعضای آن دارد؛ ای کاش آقای احمدی بیغش مطرح می کرد که فلان طرح یا تقاضا را در کمیسیون مطرح کرده که مورد توجه قرار نگرفته است. کمیسیون همواره به وظایف خودش در زمان مقتضی عمل کرده اما اگر دولتمردان پاسخی عرضه نکرده اند یا به وظایفشان جامه عمل نپوشاندند مطابق قانون با آنها برخورد شده است. بعنوان مثال وقتی دولت در اجرای قانون بودجه ۸۰ درصد انحراف دارد یا وزیر به وظایفش عمل نمی کند متعاقبا برای پاسخگویی احضار می شوند.
ذالنوری اظهار داشت: در این بین اگر کمیسیون در وظایفش کوتاهی کند نمایندگان چه راهی برای پیگیری امورشان دارند؛ همه نمایندگان جزیی از کل هستند بنابراین ای کاش آقای احمدی بیغش به جای طرح موضوعات ناروا، گزارش کار خودش را عرضه می کرد. نمایندگان حق طرح سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح دارند بنابراین وی باید مطرح می کرد تابحال چه مطالبه ای را در جهت وظایف نمایندگی از وزارتخانه ها پیگیری کرده است؛ باید در گفت وگوهایمان منصفانه تر صحبت نماییم. مقایسه سفر قالیباف با انتقال پیام امام به گورباچف
علی نیکزاد در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نطق میان دستور یکی از نمایندگان مجلس درباره سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه، اظهار داشت: مقایسه سفر فرستاده امام(ره) برای عرضه پیام بنیانگذار انقلاب اسلامی به گورباچف با سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی درست نیست.
وی متذکر شد: آن سفر تنها برای تسلیم پیام امام (ره) انجام شد اما سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به روسیه یک سفر بین پارلمانی بود که در کنار آن قرار بود پیام مقام معظم رهبری به رئیس جمهور روسیه تسلیم شود.
نایب رئیس مجلس تاکید کرد: لازم است نمایندگان این مورد را در نظر داشته باشند.
2727

1399/11/28
14:37:11
0.0 / 5
1067
تگهای خبر: دولت , رهبری , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام