پایه لرزان كرسی ریاست قالیباف

پایه لرزان كرسی ریاست قالیباف

هرچند روزهای اول روی کار آمدن پارلمان نمایندگانی بودندکه در مدح و تملق قالیباف، شب شعر راه می انداختند اما پس از مدتی کم کم کاستی ها در اداره جلسات عیان تر شد و دیگر نه تنها خبری از مدیحه سرایی نبود بلکه انتقادات تند و تیز اهالی خانه ملت گریبان رئیس و هیات رئیسه مجلس را گرفت.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، «اگر رئیس نشوم وارد انتخابات نمی شوم» این جمله در تاریخ فعالیتهای سیاسی محمدباقر قالیباف به ثبت رسید و حالا پس از ۹ ماه بر روی همان صندلی نشسته است که قبلا برایش خط و نشان کشیده بود البته این کرسی که به سادگی به دست نیامد و چند هفته مانده به شروع مجلس یازدهم هیچ گاه تصورش را هم نمی کرد که این چنین پایه های صندلی ریاست برایش لرزان شود. نهایتا ۸ خرداد ۹۹ نفس راحتی کشید و در نتیجه توزیع سهم و پرداخت بهای ریاست، در راس قوه مقننه قرار گرفت. اما هر چه روزها از پی هم آمد و رفت روزگار آنچنان هم بر وفق مرادش پیش نرفت.
بیشتر بخوانید؛
پزشکیان کاندیدای ریاست جمهوری، یا نایب رئیسی مجلس؟
چرا نمایندگان نمی پذیرند که قالیباف و اعضای هیات رئیسه، فرمانده مجلس باشند؟
زنگ خطر انتقاد
هرچند روزهای اول در مدح و تملق قالیباف نمایندگانی بودند که از تریبون مجلس شب شعر راه می انداختند اما پس از مدتی کم کم کاستی ها در اداره جلسات عیان تر شد و دیگر نه تنها خبری از مدیحه سرایی نبود بلکه انتقادات تند و تیز اهالی خانه ملت گریبان رئیس و هیات رئیسه مجلس را گرفت.
«اینجا مجلس است و پادگان نظامی نیست» «نطق نمایندگان، زنگ تفریح قالیباف شده» و... تنها نمونه هایی از همان اعتراضات نمایندگان به نحوه اداره جلسه بود موضوعی که این روزها چند دستگی و تردید درباره انتخاب محمدباقر قالیباف برای انتخابات سال آینده هیات رئیسه را بیشتر کرده است. همین یک عامل کفایت می کند تا دوز جناح بندی در مجلس بیشتر شود و به دنبال آن طیف های مختلف اصولگرایی به دنبال جایگزین کردن خود بر روی کرسی ریاست بیفتند. پایان یک سکوت سنگین
تنها چندنفری از آن فهرست نه چندان بلندبالای اصلاح طلبان در کل کشور توانستند از دروازه خانه ملت عبور کنند؛ پایشان که به مجلس یازدهم رسید مانند افرادی که تازه به یک جزیره غریب رسیده اند فقط اطراف را نگاه می کردند نه حرفی نه نقدی و نه تحرکی؛ سکوت مطلق مستقلین و اصلاح طلبان مشهود و محسوس بود ولی اکنون با گذشت چندین ماه از شروع مجلس یازدهم دیگر این جزیره چندان هم برایشان غریب نیست و در این زمان آنقدر مجال داشته اند تا با چند و چون و سلیقه نمایندگانش آشنا گردند.
حالا همین مبحث سبب شده است تا آن کوه یخ روزهای خرداد ۹۹ کم کم ذوب شود و این طیف مهر سکوت شان را بشکنند. دیگر می دانند نشستن و دست روی دست گذاشتند دردی از آنها دوا نمی کند باید به جای آنکه در حالت انفعال فرو بروند نقش اقلیت پر نفوذ را بازی کنند و با به کار بستن قدرت لابی و تعامل با طیفی از اصولگرایان که دل خوشی از تندروها ندارند معادلات پارلمانی را به آنچه بیشتر مطلوبشان است تغییر دهند. پیوند اصلاح طلبان و مستقلین پارلمان
جلال محمودزاده نماینده مهاباد از همان اصلاح طلبان به جا مانده از مجلس دهم است. او هم بر این گمانه که اصلاح طلبان و مستقلین می خواهند عزلت نشینی در مجلس را کنار بگذارند و از لاک دفاعی بیرون بروند مهر تائید می زند. او درباره سکوت این چندماهه به خبرگزاری خبرآنلاین می گوید: «اصلاح طلبان موضع انفعالی در پیش نگرفتند شما نگاه کنید همه آن فهرست امیدی که توانستند به مجلس راه پیدا کنند ۱۸ نفر بودند که یک نفر آن هم حذف شد و حالا پس از چند ماه با ارتباطی که با مستقلین پیدا کرده اند تعدادشان به ۴۰ الی ۵۰ نفر رسیده است بنابراین باز اکثریت مطلق در دست اصولگرایان است.»
او ادامه می دهد: « وقتی اکثریت آرا مطرح می شود و در چنین شرایطی طبیعی است که ظهور و بروز اصولگرایی بیشتر است بنابراین نمی توان گفت اصلاح طلبان یا مستقلین تحرکی ندارند بلکه به عکس تحرکات زیادی دارند اما چون در اقلیت مطلق هستند آرای آنها نمودی ندارد و قدرتشان به آن اندازه که تصمیمات را تغییر بدهند نیست. البته می توانند در انتخابات هیات رئیسه کفه ترازو را به نفع یک گروه دیگر سنگین کنند.» ائتلاف برای رقیب
سابقه ائتلاف اصلاح طلبان با اصولگرایان خیلی هم دور از ذهن نیست و حداقل در مجلس دهم یکبار تجربه چنین کاری را داشتند درست همان زمان که قرار شد دو طیف ضرب شستی به میانه روها نشان دهند حالا این دفعه نظر اصلاح طلبان مجلس باردیگر بر ائتلافی دیگر و حرکت گرد ریاست حاجی بابایی می چرخد البته نه در مقام اجرای نمایشنامه بلکه واقعی و با هدف جایگزین کردن او به جای قالیباف.
جلال محمودزاده درباره ایفای نقش اصلاح طلبان برای اجلاسیه دوم و تبدیل شدن به یک اقلیت پرنفوذ می گوید: «در بین اصولگرایانی که در مجلس حضور دارند طیف های مختلفی هستند و نمی توان گفت همه اصولگرایانی که در مجلس هستند از یک روش و منش برخوردار می باشند مثلا در میان اصولگرایان افرادی مانند حاجی بابایی و امثال او افرادی هستند که بعنوان اصولگرایان میانه رو شناخته می شوند و به هر حال با اصلاح طلبان در مجالس هشتم و نهم و دهم همکاری داشتند از طرفی افرادی هم هستند مانند ذوالنوری که طیف اصولگرایان تند محسوب می شوند بنابراین با وجود آنکه همه این افراد در گروه اصولگرایی قرار می گیرند اما نمی توان حاجی بابایی را مانند ذوالنوری دانست و از نظر تعامل میتوان با اصولگرایان میانه رو تعامل کرد.»

او می گوید: «اصلاح طلبان و مستقلین در انتخابات هیات رئیسه قبلی به سمت آقای حاجی بابایی گرایش داشتند اما درنهایت او تصمیم گرفت انصراف دهد. بنابراین به نظرم اصلاح طلبان و مستقلین می توانند تعامل بیشتری با هم داشته باشند و در سال آینده می تواند با لابی قوی تری پیش برود و خویش را پیدا کند سال اول هنوز همدیگر را پیدا نکرده بودند و با روحیات یکدیگر آشنا شدند و تا حدودی همدیگر را شناخته اند و به نظر سال آینده قویتر ظاهر خواهند شد و مطمئنا قادر خواهند بود که تغییراتی در هیات رئیسه و روسای کمیسیون ها ایجاد کنند. به هر حال من معتقدم میتوان با تعامل دست به تغییراتی در هیات رئیسه زد»
او درباره احتمال تغییر قالیباف می گوید: «احتمال این مورد هم وجود دارد یعنی با وجود آنکه قالیباف طرفداران زیادی دارد اما نمی توان گفت صد در صد قالیباف رئیس مجلس در سال آینده خواهد بود. بنابراین اگر کاندیدای قابل توجهی ثبت نام کند اصلاح طلبان و مستقلین با ائتلاف و پشتیبانی از او می توانند ریاست مجلس را هم تغییر دهند مثلا اگر حاجی بابایی و افراد دیگری وارد میدان شوند این افراد هم حامیانی دارند که می توانند تغییر عمده ای در هیات رئیسه ایجاد کنند» خیز برای سکونشینی
اصلاح طلبان در اجلاسیه اول هیچ کاندیدایی معرفی نکردند و حتی مسعود پزشکیان که در مجلس قبل با بیشترین رای نایب رییس اول شده بود و گمان آن می رفت که بتواند رای مناطق ترک نشین را هم به دست بیاورد را وارد میدان نکردند اما این روزها بار دیگر اسم پزشکیان بعنوان یکی از گزینه ها قرار گرفتن برکرسی نواب رئیس به گوش می رسد موضوعی که محمودزاده آنرا رد می کند و می گوید: « اصلاح طلبان انقدر نیرو ندارند که بتوانند نایب رییس عوض کرد و شخصی مانند پزشکیان بتواند بعنوان نایب رییس انتخاب گردد اما در دیگر کرسی ها مانند ناظران و دبیران می توانیم گزینه هایی را معرفی نماییم.»

او البته خیز اصلاح طلبان و مستقلین برای رسیدن به هیات رئیسه در کرسی های دیگر مانند دبیران و ناظران را رد نمی کند و اعتقاد دارد انتقادات و اختلافات اخیر در مورد هیات رئیسه برای اجلاسیه دوم می تواند یک پاشنه آشیل باشد. او می گوید: من معتقدم به جزکرسی ریاست تغییرات دیگری هم دربقیه کرسی ها رخ خواهد داد. و اگر صحبت های نمایندگان را رصد کنید می بینید انتقادات به نحوه اداره مجلس وجود دارد و همین مبحث می تواند پاشنه اشیلی برای هیات رئیسه فعلی باشد. به هر حال نحوه تعاملات پس از عید نوروز می تواند افزایش پیدا کند البته انتخابات ریاست جمهوری هم بی تأثیر نیست و سایه این انتخابات می تواند بر سر انتخابات هیات رئیسه مجلس هم سنگینی کند.» صندلی های هیات رئیسه لرزان است
عملکرد چندماهه هیات رئیسه مجلس از ریاست تا نواب رئیسی و... حالا آنقدر لرزان شده است که باید منتظر ماند و دید در خرداد ماه ۱۴۰۰ چهره ها و ترکیب سیاسی در صندلی های هیات رئیسه چقدر تغییر و تحول به خود خواهد دید.
۲۱۶۲۱۶


منبع:

1399/12/18
10:29:39
0.0 / 5
1225
تگهای خبر: حامی , طرح , قوه مقننه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴