اخطار دیوان محاسبات نسبت به اتمام ذخایر سنگ آهن كشور تا 18 سال آینده

اخطار دیوان محاسبات نسبت به اتمام ذخایر سنگ آهن كشور تا 18 سال آینده

به گزارش پارلمان ایران دات کام دیوان محاسبات کشور اعلام نمود: ضعف جدی در نظارت بر عرضه محصولات فولادی و ناهماهنگی بین بخش های مختلف حاکمیتی باعث ایجاد التهابات مختلف و نوسانات بازار در سبد محصولات فولادی است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، دیوان محاسبات کشور در گزارشی اعلام نمود: در جهت منویات مقام معظم رهبری و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، عملکرد صنعت فولاد کشور مورد بررسی قرار گرفت و گزارش آن به مقامات مسئول کشور ارجاع شد.
در این گزارش، ضمن توجه به جایگاه اثرگذار این صنعت بر روند توسعه کشور و بررسی زنجیره تولید تا مصرف، به مهم ترین چالش ها و ظرفیت های شرکتهای تولیدکننده فولاد در ایران و همینطور قوانین و مقررات در رابطه با صنعت فولاد پرداخته شده است.

یافته های این بررسی نشان داده است صنعت فولاد کشور در سالهای اخیر با وجود تحریم های ظالمانه نظام استکبار، به همت مهندسین و کارگران ایرانی توانسته ضمن حرکت رو به جلو، ارزآوری قابل قبولی هم برای کشور ایجاد نماید.
از مهم ترین یافته های این گزارش، مبحث ذخیره قطعی سنگ آهن ایران است که هم اکنون حدود ۳.۳ میلیارد تن برآورد شده و با عنایت به برنامه ریزی های انجام شده، تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ باعث اتمام ذخایر سنگ آهن حدود ۱۴ سال پس از افق ۱۴۰۴ خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف شده سبب از بین رفتن پشتوانه ی تأمین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات وابسته به فولاد می شود.
برپایه اطلاعات ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی سال ۱۳۹۸ و شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ در مجموع ۵۷ فقره اکتشاف سنگ آهن صادر شده که هیچیک از آنها منتج به گواهی کشف یا پروانه بهره برداری نشده است و این موضوع، ضعف جدی بخش اکتشاف معادن کشور را نشان داده است.

همچنین، با روند فعلی استخراج سنگ آهن و تولیدات سایر محصولات زنجیره فولاد، تحقق اهداف سند چشم انداز در افق ۱۴۰۴ جهت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام امکانپذیر نخواهد بود.
این گزارش ضمن اشاره به تصمیمات شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا طی سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، ضعف جدی در نظارت بر عرضه محصولات فولادی و ناهماهنگی بین بخش های مختلف حاکمیتی مانند شرکت بورس کالای ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت در تعیین قیمت پایه را باعث ایجاد التهابات مختلف و نوسانات بازار در سبد محصولات فولادی دانسته است.
بسط و توسعه فعالیتهای اکتشافی و اکتشاف دقیق تر و افزایش عمق آنها و ایجاد کنسرسیوم های معدنی و فولادی در پهنه های جدید برای تأمین مواد اولیه موردنیاز جهت تولید فولاد پایدار و تشکیل خوشه های حمایتی از معادن کوچک و نیز، کنترل صادرات مواد اولیه خام، از سفارش های مهم دیوان محاسبات کشور در این گزارش است.
همچون پیشنهادات مشخص دیوان محاسبات جهت کاهش قیمت تمام شده تولید محصولات فولادی، سیاستگذاری برپایه مشوق های صحیح برای تعیین قیمت گاز توسط دولت می باشد تا شرکتهای تولیدکننده فولاد که از روش احیای مستقیم با استفاده از گاز فعالیت می نمایند، از این حمایت ها برخوردار شوند.
منبع:

1400/01/30
14:25:33
0.0 / 5
1024
تگهای خبر: برنامه , دولت , رهبری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴