رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها:

بخش زیادی از اعضای شوراهای فعلی به سبب مسائل مالی ردصلاحیت شدند

بخش زیادی از اعضای شوراهای فعلی به سبب مسائل مالی ردصلاحیت شدند

به گزارش پارلمان ایران دات کام رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران با اشاره به اینکه اسامی نهایی کاندیداهای انتخابات شوراها 16 خردادماه اعلام می شود، اظهار داشت: ه بخش زیادی از اعضای شوراهای فعلی در کل کشور به سبب مسائل مالی ردصلاحیت شدند.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، احمد نادری در نشست خبری در تبیین روند بررسی صلاحیت ها از هیات اجرائی تا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار نمود: در استان تهران ۵۹۳۷ نفر در ۱۶ شهرستان و ۴۸ شهر ثبت نام کرده اند این آمار غیر از ثبت نام شدگان در بخش ها و روستاها است.
وی افزود: در مرحله اول بررسی ها یعنی هیات های اجرائی ۵۰۸ نفر ردصلاحیت شدند. هیات های اجرائی منتسب به دولت هستند و سازوکار آنرا وزارت کشور و فرمانداری ها تایید می کند. در هیات های نظارت شهرستان استان تهران نیز ۱۰۴۰ نفر ردصلاحیت شدند یعنی در مجموع تعداد رد صلاحیت شدگان توسط هیات های اجرائی و هیات های نظارت شهرستان ۱۵۴۸ نفر در تهران بوده اند از این تعداد ۱۲۸۰ نفر شکایات خودرا به هیات عالی استان تهران اعلام نمودند. منتها هیات عالی استان تهران تصمیم گرفت که به کل شکایات یعنی ۱۵۴۸ نفر رسیدگی کند.
نادری افزود: در مهلت ۱۰ روزه، هیات عالی استان تهران پرونده ۱۵۴۸ ردصلاحیت شده را بررسی کرد حتی تعدادی از پرونده ها سه بار خوانش شد تا حقی از کسی ضایع نشود ما سه شیفت کار کردیم از ۱۵۴۸ پرونده در هیات عالی استان تهران ۴۲۵ نفر به گردونه رقابت ها بازگشتند و ۱۱۲۳ نفر صلاحیت شان احراز نشد.
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران درباره ی شهر تهران اظهار داشت: از ۲۶۰۰ داوطلب، ۱۵۳ نفر در هیات اجرائی و ۳۲۹ نفر در هیات نظارت ردصلاحیت شدند یعنی در شهر تهران در مجموع ۴۸۱ نفر صلاحیت شان تایید نشد. پس از طرح شکایت، هیات عالی استان تهران همه ۴۸۱ پرونده را بررسی کرد و از این تعداد ۲۰۰ نفر تایید شده و به گردونه انتخابات بازگشتند و ۲۸۱ نفر در شهر تهران رد شدند.
نادری با تاکید بر اینکه حدود ۹۰ درصد داوطلبان شهر تهران تایید صلاحیت شدند، اظهار نمود: ما از دولتی هابه دلیل ارائه ی آمار غلط گلایه مند هستیم که گفتند که ۸۰ درصد در شهر تهران ردصلاحیت شده اند. صحبت هایی که توسط جریانات مختلف مشخصا جریانات خارجی مورد سو استفاده قرار گرفت.
وی افزود: البته قانون گذار مرحله ی سومی را جهت بررسی صلاحیت ها قرار داده که آن هیات مرکزی نظارت است یعنی داوطلبانی که فکر می کنند در روند بررسی صلاحیت آنها اشتباهی صورت گرفته می توانند شکایات خودرا به هیات مرکزی نظارت اعلام کنند این مهلت از روز گذشته تا چهار روز ادامه دارد که شکایات ثبت گردد.
نادری در توضیح فرآیند تایید صلاحیت ها هم اظهار داشت: هیات های نظارت بر طبق استعلام از مراجع چهارگانه و سایر دستگاه های نظارتی به بررسی صلاحیت ها پرداخته است پس تنها ملاک مراجع چهارگانه نبوده و سایر مراجع ذیصلاح همچون سازمان بازرسی و سازمان های دیگر با کارکردهای نظارتی ملاک عمل بوده است.
وی در توضیح علت ردصلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها اظهار داشت: بیشتر ردصلاحیت ها به خاطر مسائل مالی و اقتصادی بوده است مشکل جدی در این دوره شوراها این بود که بحث زیادی از آنها به سبب مسائل مالی ردصلاحیت شده اند شوراها عملکرد مالی خوبی نداشتند پس در کل کشور بخش زیادی از اعضای شوراها به خاطر مسائل مالی ردصلاحیت شدند که این نشان دهنده ضعف های جدی در قانون نظارتی و تایید صلاحیت ها است، ما را متهم می کردند که خیلی سفت و سخت صلاحیت ها را بررسی کردیم، ما طبق قانون عمل کردیم و عمل به قانون برای ما اولویت داشت.
وی افزود: بحث ردصلاحیت به سبب مشکلات مالی در اعضای شوراهای فعلی مربوط به استان تهران هم می شود البته مسائل دیگری همچون پرونده های قضایی و اخلاقی هم بوده که درصد کمی را شامل می شود.
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران درباره ی ردصلاحیت های صورت گرفته در شورای شهر تهران اظهار نمود: در هیات نظارت شهرستان تهران از ۱۲ نفر اعضای شورای شهر فعلی که ثبت نام کردند تنها دو نفر تایید شدند هیات عالی نظارت استان تهران باردیگر پرونده ها را بررسی کرد و ۷ نفر آنها تایید صلاحیت شدند. آنها ما را به سیاسی کاری متهم کردند که چنین چیزی درست نیست اگر قرار بر سیاسی کاری هم بود حتی یک نفر از اعضای شورای فعلی هم نباید تایید می شد حال اینکه بیش از نیمی از آنها تایید صلاحیت شدند ما طبق مر قانون عمل کردیم باز هم این افراد می توانند شکایات خودرا به هیات مرکزی نظارت اعلام کنند.
نادری در پاسخ به اینکه آقای نوروزی عضو هیات عالی استان تهران موضوع پیشنهاد رشوه توسط اعضای شورای شهر پنجم را مطرح نمودند، اظهار داشت: این مساله را تکذیب می کنم از صحبت های آقای نوروزی هم سوء برداشت شده است صحبت آقای نوروزی در رابطه با سه نفر از کارمندان مجلس است که در دوره قبلی آنها در هیات مرکزی نظارت بودند و شائبه ی گرفتن رشوه شان مطرح بود.
وی اظهار نمود که هم اکنون بررسی صلاحیت داوطلبان در بخش ها و روستاهای استان تهران در حال رسیدگی اولیه است که پس از اعلام نتایج می توانند شکایات خودرا به هیات عالی استان تهران اعلام کنند تفاوت روند با شهرستان تهران این است که آخرین مرجع صلاحیت هیات عالی استان است.
وی با اشاره به اینکه اسامی نهایی داوطلبان ۱۶ خردادماه اعلام می شود، اظهار داشت: آنها از آن به بعد می توانند وارد فاز رقابت های انتخاباتی شوند.
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران در مورد تعداد صندوق های رای در استان تهران اظهار نمود: پیش بینی ما این است که حدود ۶۰۰۰ صندوق رای در استان تهران در نظر گرفته شود البته ممکنست این تعداد کم یا زیادتر شده و هنوز قطعی نیست ما قویا با صندوق سیار مخالف هستیم ولی مشکلی در افزایش صندوق های ثابت نداریم.
نادری درباره ی تخلفات انتخاباتی هم اظهار داشت: مردم هم می توانند به هیات های نظارت شهرستان ها مراجعه نموده و شکایات و گزارش خودرا ثبت کنند ما هم در هیات عالی استان رسیدگی می نماییم.
رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای شهر تهران درباره ی وجود شائبه هایی در خصوص ردصلاحیت اقلیت های دینی اظهار داشت: ما هیچ فردی را به سبب اختلاف سلیقه و علل سیاسی و علل مذهبی و عدم التزام به اسلام در اقلیت های مذهبی ردصلاحیت نکردیم ما از زرتشتی ها و مسیحی ها هم تایید صلاحیت داشتیم پس اینکه در ایام اخیر گفته شده که یک فردی به سبب داشتن تفاوت دینش با دین رسمی کشور ردصلاحیت شده درست نیست، از ایشان دعوت می کنم در صورت تمایل به هیات عالی نظارت بیایند تا مواردی که موجب ردصلاحیت شان شده را به او بگوییم، موضوع به خاطر مسائل دیگر و بحث دینی و مذهبی نیست.
نادری باردیگر اصرار کرد که هیچ فردی به خاطر مسائل سیاسی و مذهبی ردصلاحیت نشده است ما سعی کردیم اختلافات سلیقه ای را کنار گذاشته و طبق قانون عمل نماییم نمونه بارز آن ردصلاحیت دو معاون شهردار اسبق تهران یعنی معاونان آقای قالیباف است که ردصلاحیت شدند. اگر می خواستیم سیاسی نگاه نماییم باید این بزرگان تایید می شدند.1400/02/27
22:28:29
0.0 / 5
953
تگهای خبر: پرونده , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳