سومین گزارش دیوان محاسبات درباره قوانین 7گانه در رابطه با تولید

سومین گزارش دیوان محاسبات درباره قوانین 7گانه در رابطه با تولید

پارلمان ایران دات کام: دیوان محاسبات اعلام نمود که قانون ˮحداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانیˮ باوجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی به تولید در سالهای اخیر و تصویب قوانین متعدد، در عمل با موانع زیادی روبرو شده و اهداف محقق نشده است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، سومین قانون از ۷ قانون مورد بررسی در عرصه تولید، قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی" است که در سال ۱۳۹۸ با ۲۴ ماده و ۳۰ تبصره به تصویب رسیده ولی باوجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی به تولید در سالهای اخیر و تصویب قوانین متعدد، در عمل با موانع زیادی روبرو شده و اهداف محقق نشده است.
گزارش دیوان محاسبات کشور حاکیست از بین ۱۰ فقره بخشنامه و سایر مقررات مصرح در این قانون تنها یک فقره در زمان مقرر قانونی ابلاغ گردیده، ۵ فقره خارج از زمان مقرر قانونی به تصویب رسیده و ۴ فقره از مقررات هنوز مصوب نشده است. همچنین، تنها ۳۷.۵ درصد مفاد قانون به اهداف مدنظر رسیده اند که حدود ۹۳ درصد عدم تحقق ها مربوط به ضعف در اجرا و ترک فعل قانونی مسئولین ذی ربط است. البته این قانون دارای احکام مغایر با سایر قوانین نیز می باشد، مثلاً ماده (۱۴) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی که ناقض ممنوعیت معافیت ها و تخفیف های مالیاتی در قانون برنامه ششم توسعه است که مجموع این موارد بعنوان ضعف در قانون، نهایتا ۲.۳ درصد از علل عدم تحقق اهداف این قانون برآورد شده است.
از طرف دیگر، هیات وزیران بخشنامه اجرائی در رابطه با این قانون را تصویب کرده ولی در عمل، تصویب این بخشنامه نیز منجر به عملکرد و اثربخشی قانون نشده است تا همچنان مطالبی مانند درج لیست توانمندی های محصولات داخلی و نصب برچسب نشان دهنده درصد عمق ساخت داخل (مندرج در قانون) اجرائی نشده و گرفتار ترک فعل مسئولان شده است.
منبع:

1400/03/12
12:14:12
0.0 / 5
983
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , تصویب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵