تکذیب دخالت مجمع تشخیص مصلحت در حذف مجوز واردات خودرو سواری از طرف نایب رییس مجلس

تکذیب دخالت مجمع تشخیص مصلحت در حذف مجوز واردات خودرو سواری از طرف نایب رییس مجلس

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایستا نوشت: نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیات رئیسه مجلس و شورای نگهبان درباب مجوز واردات خودرو تصمیم گیری کردند و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت دراین زمینه دخالتی نداشتند.سید غنی نظری در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۲۲ بخشنامه داخلی مجلس بیان کرد: بر طبق بخشنامه حفظ شأن مجلس برعهده هیات رئیسه است، حذف مجوز واردات خودرو از لایحه بودجه بدون گرفتن نظر نمایندگان معنایی ندارد. مجلس شورای اسلامی کمیسیون تلفیق داشته و باید درباب مصوبات، نظرات صحن مجلس گرفتن شود. بارها درباب ضعف خودروسازی کشور در صحن مجلس صحبت شده و لازم است که رقابت در این بازار ایجاد شود. نباید اجازه داد که ایران خودرو و سایپا هرکاری که می خواهند انجام داده و کالایی بنجل تحویل مردم دهند.بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: پشت پرده ها را اعلام می کنم / حذف غیرقانونی وارادات خودرو سواری از بودجه توسط مجمع تشخیص مصلحت رمز گشایی رییس کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۱ از چگونگی حذف مصوبه واردات خودرو سواری از بودجه
وی در ادامه اظهار نمود: مصوبه مجلس شورای اسلامی بدون گرفتن نظر نمایندگان حذف گردیده است در صورتیکه واردات خودرو از مطالبات مردم بوده و جوانان ایرانی طالب استفاده هستند. مگر جوانان ما چه چیزی کم دارند که نباید به ماشین های با کیفیت دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر با واردات در بازار رقابت ایجاد خواهد شد.
نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: این مجلس است که فقط باید قانون گذاری کند و حوزه های دیگر حق ورود به قانون گذاری را ندارند. حذف واردات خودرو از لایحه وهن مجلس شورای اسلامی است نه هیات رئیسه و نه کمیسیون تلفیق نمی توانند دراین زمینه به تنهایی تصمیم گیری کنند. این حرف برای تمام نمایندگان است که نباید بدون اطلاع ما در مصوبه مجلس دستکاری شود یا نهاد دیگری بصورت موازی با مجلس در قانون گذاری دخالت کند. شأن مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص است و وظایف آن نیز معلوم است.
علی نیکزاد که اداره مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر نظری بیان کرد: رای گیری که در صحن مجلس شورای اسلامی برای مجوز واردات خودرو صورت گرفت، بصورت مشروط بود و رییس مجلس در زمان رای گیری اصرار کرد که اگر نظر شورای نگهبان تامین نشود هیات رئیسه با شورای نگهبان موضوع را بررسی نموده تا حل و فصل شده و بودجه بر روی زمین نماند. برخلاف آنچه که تصور می شود که هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مساله ورود داشته است باید بگویم که این غلط است. همانطوری که در صحن مجلس شورای اسلامی گفته شد هیات رئیسه و شورای نگهبان باتوجه به نکاتی که عنوان شد در این خصوص تصمیم گیری کردند و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در آن نقشی نداشته است.

21212


منبع:

1401/01/16
09:54:44
0.0 / 5
354
تگهای خبر: قانون , كیفیت , لایحه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام