متن نامه معاون میراث فرهنگی به مجلس

قاچاق مواد مخدر هم درآمد هنگفت دارد

قاچاق مواد مخدر هم درآمد هنگفت دارد

به گزارش پارلمان ایران دات کام معاون میراث فرهنگی در نامه ای که به نمایندگان مجلس درباره طرحی با عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» نوشته متذکر شد: با تصویب این طرح نهضت عظیمی برای حفاری غیرقانونی در کشور ایجاد خواهد شد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا، علی دارابی که سه روز بعد از رسانه ای شدن طرح برخی از نمایندگان مجلس «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» به این مورد واکنش نشان داده است، در نامه اش خطاب به نمایندگان مجلس، آنها را همواره حامی و پشتیبان میراث فرهنگی دانسته و بیان کرده که بر این باور است اشکالات و ایرادات مختلف بر این طرح مبین فقدان پشتوانه کارشناسی، علمی و تخصصی است و نگرانی و بیم های زیادی را ایجاد خواهد نمود.
در ادامه این نامه، معاون میراث فرهنگی هشت ایراد و اشکال به این طرح وارد کرده است، همچون این که:
۱- این طرح بُعد معناشناسانه، عبرت اندوزی و هویتی میراث فرهنگی را به امری مادی و اقتصادی تقلیل داده و همینطور در تجارب جهانی این نگاه در مدیریت میراث فرهنگی تغییر یافته است.
۲- این طرح ناقض کنوانسیون های جهانی خواهد بود که ایران از متقدمین پیوستن به آنها بوده است، بعنوان مثال کنوانسیون ۱۹۷۰ یونسکو معروف به کنوانسیون «اتخاذ تدابیر لازم برای ممنوع کردن و پیشگیری از ورود و صدور و انتقال مالکیت غیرقانونی اموال فرهنگی» که ایران در سال ۱۳۵۳ به آن ملحق شده است.
۳- احکامی که دادگاه های بین المللی برای استرداد اشیا تاریخی ایران از سایر کشورها صادر خواهند کرد، تحت الشعاع این مورد قرار خواهد گرفت.
۴- با توجه به اینکه ایران به لحاظ قوانین و مقررات محافظت از آثار، وضع و شرایط مناسبی داشته که همه اقدامات غیرعلمی و غیر مجاز را منع می کند، این طرح ناقض چندین قانون مصوب مجلس های سده گذشته، مانند قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹، قانون حفاری های غیر مجاز و کاوش به قصد به دست آوردن اشیای عتیقه و آثار تاریخی مصوب ۱۳۵۸ و یا مواد ۵۶۱-۵۶۲-۵۶۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی است.
۵ - به دلیل ایجاد انگیزه در حفاران غیرمجاز، با تصویب این قانون نهضت عظیمی برای حفاری غیرقانونی در کشور ایجاد خواهد شد که البته به دلیل نداشتن شناسنامه رسمی دیرینه شناسی مانند محل کشف، نوع لایه و امثالهم، حتی بعد از کشف هم ارزش بالایی نخواهند داشت؛ چون که موزه های ایرانی و خارجی، آثار فاقد شناسنامه را به نمایش نخواهند گذاشت.
۶- به قول جامعه دانشگاهی کشور و انجمن ها و نهادهای علمی و تخصصی، این طرح همسو با اصول علوم دیرینه شناسی و محافظت از مواریث و ارزش های فرهنگی نیست و در سایر کشورهای مترقی در امر حفاظت، مسبوق به سابق نبوده است.
۷- امکان دارد مطرح شود که حفاری ها و خرید و فروش غیر مجاز آثار، یک حقیقت است که نمی توان منکر شد. در پاسخ به این ادعا، در مورد قاچاق مواد مخدر هم چنین واقعیتی وجود دارد. اگر با عنایت به موقعیت ترانزیتی ایران دولت آنرا آزاد کند می تواند درآمد هنگفتی به دست آورد.
۸- بی گمان راهکار پیشگیری از چنین رویه ای تأسی به اصل ۸۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که تاکید دارد تلاش ها می بایست برای جلوگیری از خرید و فروش آثار باستانی و نفایس ملی و منحصر به فرد از راه وضع قوانین در دستور کار قرار گیرد و حمایت های جدی برای تقویت نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و ارتقای جایگاه دیرینه شناسی در کشور صورت پذیرد.
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور بیان کرده که از نمایندگان امضاء کننده‌ی طرح انتظار دارد با انصراف از این طرح، نگرانی و بیم را از حوزه میراث فرهنگی دور کنند.
۴۶ نماینده مجلس طرحی را با عنوان «استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها» عرضه کرده اند که اعتراض و واکنش های جامعه دیرینه شناسی و افکار عمومی را برانگیخته است. نمایندگان انگیزه خویش را از عرضه این طرح تبدیل ایران به هاب منطقه ای خرید و فروش آثار باستانی و ورود ارز به کشور، ایجاد ردیف درآمدی جدید برای وزارت گردشگری و میراث فرهنگی برای خرید و حفظ آثار باستانی، اشتغال زایی فراوان برای فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با تاریخ، گوهرشناسی و باستان شناسی، حفظ گنجینه تمدنی و میراث باستانی از تخریب ها و جستجوهای غیرکارشناسی و حفظ گنجینه تمدنی و میراث باستانی از فروش به ثمن بخس به دلالان و قاچاقچیان اعلام نموده اند، درحالی که به عقیده باستان شناسان و متخصصان میراث فرهنگی این طرح مسیر سوداگران و دلالان آثار تاریخی و حفاران غیر مجاز را هموار و قانونی خواهد نمود. اصلی ترین ایرادی که به این طرح گرفته شده، استفاده از واژه «گنج» به جای میراث فرهنگی و اشیا تاریخی متعلق به مردم ایران است که مطابق قانون مجازات اسلامی، خرید و فروش آن جرم به حساب می آید.
منبع:

1401/02/23
23:37:26
0.0 / 5
379
تگهای خبر: تصویب , حامی , دادگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام