۲۴ نماینده خودارزیابی کردند

۲۴ نماینده خودارزیابی کردند

به گزارش پارلمان ایران دات کام مهر نوشت: مجلس یازدهم وارد سومین سال شده است؛ ۲۴ نفر از نمایندگان در ارزیابی عملکرد دو ساله شان به بررسی نقاط قوت و ضعف خود پرداختند و اعمال برخی اصلاحات را در فرصت باقیمانده این دوره ضروری دانستند.انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم در شرایطی برگزار شد که چند روزی از آغاز جدی شیوع کرونا و به شهادت رساندن«حاج قاسم» می گذشت.
نیروهای انقلاب در حالی با اکثریت آرا در این انتخابات پیروز شدند و به بهارستان راه یافتند که هنوز دو سال از عُمر دولت دوازدهم و ریاست جمهوری حسن روحانی باقی مانده بود؛ دولتی که با اینکه خویش را اصلاح طلب نمی دانست و داعیه اعتدال بر پیشانی داشت، اما اعتدالش به قدری نبود که همسویی دو قوه در جهت حل مشکلات را قربانی زاویه ها و اختلافات سیاسی نکند.
حال نیمی از فرصت چهار ساله مجلس یازدهم تمام شده است و هشتم خرداد ۱۴۰۱ نمایندگان وارد سومین سال از دوره ای شدند که آنرا با شعار تحول و اصلاح در قانون گذاری و نظارت شروع کرده بودند.
بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: دیگر نمی گردد کشور را با یارانه اداره کرد / دشمن امید بسته، مردم را به خیابان ها بکشاند
نماینده ادوار مجلس: رویکرد نمایندگان مجلس یازدهم، قانون های چکشی و نطق های نمایشی است


ذره بین نمایندگان روی خودشان
وعده های انتخاباتی و شعارهای ایدئولوژیک نمایندگان مجلس یازدهم، سطح انتظارات از آنها را بالا برد و عنوان «انقلابی» که رهبر انقلاب به مجلس یازدهم دادند، توقعات را از آنان بیشتر کرد.
یک سال پس از شروع به کار این مجلس، مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با نمایندگان تاکید فرمودند: «خوشبختانه مجلسِ تشکیل شده یکی از قوی ترین و انقلابی ترین مجالس دوران انقلاب است؛ مجلسی که سرشار از نیروهای پرانگیزه، پر ایمان، پرتوان و جوان است. هم جوانان تحصیل کرده، انقلابی و کاربلد و هم مدیران انقلابی دوره های گذشته».
با وجود این، رهبر انقلاب بار دیگر در دیدار اخیر با نمایندگان بر انقلابی بودن آنها تاکید کرده و فرمودند: «ما گفتیم مجلس انقلابی! یک عده ای خوششان نیامد؛ ولی ما حقیقت را گفتیم؛ حالا بعضی ها خوششان می آید، بعضی ها خوششان نمی آید؛ عیبی ندارد… امّا حقیقت قضیّه همین است که حرکت، حرکت انقلابی بود، مجلس هم انقلابی است.»
کارشناسان، سیاستمداران و منتقدان بسیاری در این دو سال، اقدامات ریز و درشت مجلس و انقلابی بودن آنها را زیر ذره بین قرار دادند، اما از آنجائیکه «بهترین گواه بر اعمال انسان، خود اوست»، این دفعه خود نمایندگان را در جایگاه تحلیلگر و سنگ محک عملکرد دو ساله شان قرار دادیم تا در کنار نقاط قوت، نقاط ضعف خویش را هم مطرح کنند.

نظارت مجلس چنگی به دل نمی زند
استفاده مجلس از ابزار نظارت یکی از مواردی است که نمایندگان گوناگونی معتقدند که مغفول مانده است و خودشان از نتیجه دو ساله اخیر در این حوزه رضایت ندارند. آنها تاکید دارند که در دو سال باقی مانده، نظارت مجلس باید در سطوح بالاتری از اولویت بندی قرار گیرد و اگر لازم است، اصلاحات قانونی در این راه برای تسهیل و تقویت ابزار نظارتی مجلس در دستور کار قرار گیرد.
«ابراهیم رضایی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در اینباره می گوید: «مجلس در حوزه نظارت نمره بالایی ندارد و حتما باید ابزارهای نظارتی خویش را تقویت کند.»
«رحیم زارع» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم تاکید می کند: «مجلس باید بیشتر از ابزارهای نظارتی خود استفاده کنند و نظارت مجلس تقویت شود.»
برخی از نمایندگان استفاده بیشتر و به جا از ابزارهای موجود نظارتی را برای تقویت این حوزه کافی می دانستند. «علی بابایی کارنامی» رئیس فراکسیون کارگری در مورد نظارت مجلس بیان می کند: «مجلس باید نظارت خویش را تقویت کند و طرح سوال نمایندگان از وزرا حتما باید افزایش یابد.»
این در حالی است که عده ای دیگر معتقدند سیستم نظارت مجلس کامل نیست؛ «علی اصغر عنابستانی» نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی درباره این مساله، می گوید: «نظارت مجلس هم اکنون به صورت صفر و صدی است، یعنی یا سوال و تذکر مطرح می شود که در عمل هیچ است یا استیضاح انجام می شود که صد است.»
«نظارت» و «قانون گذاری» هم دو اهرم اصلی مجلس به شمار می روند، اما مدتی است جای خالی «نظارت مؤثر» از جانب نمایندگان محسوس تر از همیشه است. با افزایش فرصت تعداد تذکرات نمایندگان در صحن، به نظر می آید آنها بیشتر بر سر تعداد تذکر و سوالات در جلسات علنی رقابت دارند و در این میان از سایر اقدامات نظارتی مجلس و کیفیت آنها غافل مانده اند.

برگ زرین مجلس در «اشتغال زایی»
گرچه وکلای ملت، چندان در بُعد نظارتی از عملکرد دو ساله خود راضی نبودند و بر پیگیری بیشتر و جدی تر آن تاکید داشتند، اما از سوی دیگر در بُعد قانون گذاری، قوانین گوناگونی را در کارنامه خود بعنوان اقدامات برجسته و کارساز عنوان کردند.
«تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» طرحی بود که مجلس، مهر ماه سال ۱۴۰۰ به صحن برد و در نهایت پس از کش و قوس های فراوان با شورای نگهبان، فروردین ماه به قانون تبدیل شد. نمایندگان در این طرح به دنبال آن بودند تا با حذف موانع زائد از سر راه متقاضیان کسب و کار در سطح کشور، سنگی از سر راه اشتغال زایی بردارند.
«حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی» رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، توجه به حوزه اشتغال را یکی از نقاط قوت نمایندگان برمی شمارد و می گوید: «توجه به اشتغال و رفع بیکاری یکی از اقدامات مهم مجلس شورای اسلامی بوده است و در این خصوص قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را تصویب کردیم.»
همچنین «حسینعلی حاجی دلیگانی» عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، ورود شایسته نمایندگان به خلأهای قانونی در حوزه های مختلف همچون حذف امضاهای طلایی را گام مهم مجلس در جهت رفع موانع اشتغال زایی معرفی می کند.
بالاخره به دنبال تأیید شورای نگهبان، رئیس جمهور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرای این قانون را ابلاغ نمود و مجلس یازدهم توانست حذف امضاهای طلایی را به نام خود ثبت کند. نمایندگان معتقدند با تصویب این قانون، مسیر اشتغال تا حدی هموارتر شده و در آینده نزدیک اثرات آن محسوس خواهد بود.
طرح محوری مجلس
منتقدان و کارشناسان معتقدند، گاهی اوقات بهارستان نشینان به طرح های غیرضروری می پردازند و از اولویت ها غافل می شوند. نمایندگان این دوره هم در ارزیابی از عملکرد دو ساله خود، در خلال اشاره به تصمیمات گره گشای مجلس، معتقد بودند طرح ها باید با اولویت بندی بهتر و شایسته تری به صحن بیاید و با عنایت به نیاز روز جامعه، ضروریست برنامه ریزی دقیق تری برای انتخاب و بررسی موضوعات صورت گیرد.
«حجت الاسلام سید سلمان ذاکر» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اینباره می گوید: «مصوبات باید معطوف به خواسته های مردم باشد. نباید روند بگونه ای پیش برود که زمان، هزینه و انرژی مصرف نماییم و دست آخر هم از مصوب کردن یک طرح نتیجه ای نگیریم، چون که اجرایی نبوده یا اولویت اجرایی شدن نداشته است.»
«کمال حسین پور» نماینده مردم پیرانشهر در مجلس هم در اینباره می گوید: «اولویت ما امروز رسیدگی به حوزه اقتصاد است و باید در بررسی طرح ها به حل مشکلات اقتصادی بپردازیم.»
همچنین «معین الدین سعیدی» نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی معتقد است: «تورم قانون یکی از نقاط ضعف مجلس است که باید مرتفع شود. باید در دو سال آینده مجلس یازدهم تا حدی قانون گذاری را کم کند.»
«احمد علیرضابیگی» عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، نگاه اصلاحی متفاوتی به این مورد دارد و اعتقاد دارد مجلس باید بیشتر به لوایح دولت بپردازد و توضیح می دهد: «در مجلس شاهد کثرت طرح ها هستیم و بهتر است مجلس لایحه محور شود.»

گام انقلابی مجلس
گرچه مجلس یازدهم به اذعان نمایندگان گاهی اوقات اولویت بندی مناسبی در رسیدگی به امور نداشته است، اما تصویب یک قانون جامع و قاطع در شرایط مبهم مذاکرات وین، یکی از اصولی ترین تصمیماتی به حساب می آید که در زمان مناسبی به آن پرداخته شد.
«اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» طرحی بود که مجلس در همان شروع به کار خود آنرا به صورت دوفوریتی بررسی کرد تا تیم مذاکره کننده کشورمان بتواند شفاف و صریح در وین، گفتگوها را پیش ببرد. علی اصغر عنابستانی در اینباره می گوید: «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها که امروز عصای دست تیم مذاکره کننده ما در وین است از قوانین خوب مجلس یازدهم است.»
«محمدحسین فرهنگی» نماینده مردم تبریز در مجلس ضمن اشاره به مصادیقی از اقدامات و تصمیمات مثبت مجلس یازدهم در طول این دو سال، عنوان می کند: «مجلس یازدهم در مورد بحث هسته ای، با تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، انقلابی بودن خویش را نشان داد.»
همچنین «احمد علیرضابیگی» عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس هم در اینباره می گوید: «تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران از کارهای مهم این مجلس است و مجلس دست تیم مذاکره کننده کشورمان را در مذاکرات پُر کرد.»
آنچه گفته شد، خلاصه ای از نقطه نظرات تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره عملکردشان در دو سال قبل است؛ اما از آنجائیکه مجال آن نیست که به همه مسائل ریز و درشت عنوان شده از جانب این نمایندگان بپردازیم، در جدولی مهم ترین نقاط قوت و ضعفی که به آنها اشاره شده است را به اختصار آورده ایم. در این جدول، ۲۵ نقطه قوت و ۲۵ نقطه ضعف قید شده که بعضی از آنها مورد تاکید چندین نفر از نمایندگان قرار گرفته است:


نام نماینده
عنوان کمیسیون
نقاط قوت
نقاط ضعف
۱
رحیم زارع
عضو کمیسیون برنامه و بودجه
هماهنگی و وحدت میان نمایندگان
ضرورت استفاده بیشتر از ابزارهای نظارتی
نظارت مجلس باید تقویت شود
۲
احمد علیرضابیگی
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها
تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها
با کثرت طرح ها مواجه هستیم
مجلس لایحه محور شود
۳
جلال محمودزاده
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی
تصویب طرح ها و لوایح در مجلس سرعت مناسبی دارد
در بُعد نظارتی عملکرد قابل قبولی نداشته ایم
۴
علی بابایی کارنامی
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی
تصویب طرح شفافیت قوای سه گانه
باید نظارت مجلس را تقویت نماییم
طرح سوال از وزرا افزایش یابد
۵
حسین حق وردی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات
عدالت طلبی
نگاه ویژه به اقشار متوسط و ضعیف جامعه
مشکلات روز همچون مانند مسائل محیط زیست در اولویت باشند
۶
جلیل میرمحمدی
عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی
حضور مؤثر نمایندگان در حوزه های انتخابیه
نظارت در مجلس باید با قوت بیشتری پیگیری شود
۷
موسی غضنفرآبادی
رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی
تصویب تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
توجه ویژه به اشتغال و رفع بیکاری
تقویت نظارت های میدانی و نظارت بر عملکرد دولتمردان
ضرورت برگزاری جلسات نظارتی
۸
معین الدین سعیدی
عضو کمیسیون کشاورزی
ورود مؤثر مجلس به مساله محرومیت زدایی
در نظر گرفتن ردیفی در بودجه برای اقشار محروم
تورم و کثرت قوانین باید مرتفع شود
مجلس باید قانون گذاری را کم کند
۹
ابراهیم رضایی
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
فعالیت مستمر نمایندگان بخصوص در روزهای بودجه
در حوزه نظارت نمره بالایی نداریم
ضرورت تقویت ابزارهای نظارتی
۱۰
حسینعلی حاجی دلیگانی
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی
تصویب طرح جهش تولید مسکن
تصویب لایحه رتبه بندی معلمان
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان
اصلاح ساختار بودجه هنوز محقق نشده و باید صورت گیرد
قانون انتخابات و قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اصلاح شوند
۱۱
علی اصغر عنابستانی
عضو کمیسیون اجتماعی
اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها
در مسیر اصلاح فرآیندهای حاکم بر مجلس موفق نبوده ایم
هرم قانون گذاری باید اصلاح گردد
نظارت مجلس صفر و صدی است

۱۲
صدیف بدری
نایب رئیس کمیسیون عمران
تصویب طرح پشتیبانی از تولید دانش بنیان
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
نظارت مجلس باید تقویت شود
برنامه ریزی دقیق تر و منسجم تری برای تنقیح قوانین نیاز است
باید به قوانین متناقض رسیدگی شود

۱۳
محمدحسین فرهنگی
نایب رئیس کمسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس
تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها
تصمیم منطقی درباره چگونگی حذف ارز ترجیحی
ورود مجلس به مشکلات اقتصادی کافی نبوده است
باید اقدامات اقتصادی موثرتری صورت گیرد

۱۴
سید سلمان ذاکر
عضو کمیسیون اجتماعی
رسیدگی به شرایط کارگران ساختمانی
همسان سازی بازنشستگان و کارکنان
متناسب سازی یارانه ها با میزان تورم
برخی مصوبات اجرایی نیستند
مسائل اولویت دار بررسی شود


۱۵
حسن نوروزی
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی
تعامل مثبت مجلس با دولت
ورود مؤثر مجلس به حوزه مسکن
تصویب طرح مالیات بر خانه های خالی
تصویب لایحه رتبه بندی معلمان
ضرورت تقویت مذاکره و تعامل هیئت رئیسه و نمایندگان

۱۶
مهرداد ویس کرمی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات
تصویب طرح پشتیبانی از تولید دانش بنیان
تصویب لایحه رتبه بندی معلمان
حذف امضاهای طلایی
مجلس نباید تحت تاثیر فضاسازی های کاذب قرار گیرد
مطالبات مردم نباید به دلیل حاشیه سازی ها مغفول بمانند
طرح شفافیت قوای سه گانه عملیاتی و نیاز مردم نبود


۱۷
کمال حسین پور
عضو کمیسیون عمران
تصویب طرح جهش تولید مسکن
اخذ مالیات از خانه های خالی
اتحاد و همدلی نمایندگان
باید تعداد طرح ها کاهش پیدا کند
طرح ها اولویت بندی شوند
اولویت اصلی مجلس باید معیشت مردم و حل مشکلات اقتصادی باشد

۱۸
محمد کعب عمیر
عضو کمیسیون فرهنگی
پیگیری طرح ساماندهی استخدام ها
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
پاسخ مناسبی به هجمه های داخلی و خارجی نداده ایم
باید در مقابل مردم و سایر نمایندگان پاسخگو باشیم

۱۹
علیرضا پاک فطرت
عضو کمیسیون عمران
مبارزه با فساد و رانت خواری
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
تصویب شفافیت قوای سه گانه
برنامه ریزی ضعیف
فرصت سوزی در رسیدگی به بحث های بی نتیجه
عدم رسیدگی شایسته به موضوعات اقتصادی


۲۰
محمدمهدی فروردین
عضو کمیسیون فرهنگی
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
نظارت باید تقویت شود و مؤثر باشد
حجم طرح های مجلس بالا است
مجلس باید کمیسیون محور باشد
مرکز پژوهشها باید تقویت و صدمه شناسی شود

۲۱
مهدی طغیانی
عضو کمیسیون اقتصادی
ترکیب تجربه و جوانی توأمان در مجلس
تصویب قانون دریافت مالیات از خانه های خالی
تصویب طرح جهش تولید مسکن
تعامل خوب میان مجلس و دولت
اولویت بندی درستی در بررسی موضوعات نداریم
از ظرفیت واقعی مجلس به خوبی استفاده نشده است

۲۲
مجید ناصری نژاد
عضو کمیسیون انرژی
پیگیری بی وقفه مسائل حوزه های انتخابیه
تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
مجلس از ظرفیتش برای قوانین راهبردی استفاده نکرده است
باید با دولت راهبردی تر تعامل کرد
تحقیق و تفحص ها به نتیجه خاصی نمی رسد


۲۳
محمدتقی نقدعلی
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی
تصویب قانون تأمین یک میلیون مسکن در سال
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت
تقویت و ورود مؤثر به نظارت بر بورس
ارتباط بی وقفه نمایندگان با مردم
عدم استفاده از ظرفیت مجلس در موضوعات نظارتی
عدم کنار زدن قوانینی که تناقض دارند

۲۴
علیرضا ورناصری
عضو کمیسیون انرژی
تصویب لایحه رتبه بندی معلمان
تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار
تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها
عدم ورود مؤثر مجلس به مسائل اقتصادی و معیشتی
بررسی مباحثی که اولویت مشکلات مردم نیستند


منبع:

1401/03/19
12:39:11
0.0 / 5
369
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , برنامه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳