در نامه ای به وزرای علوم و بهداشت؛

خضریان: هرچه سریع تر آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی تصویب شود

خضریان: هرچه سریع تر آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی تصویب شود

نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزرای علوم و بهداشت و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور ضمن عرضه پیشنهاداتی برای اصلاح آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی تصریح کرد که باید هرچه سریع تر بررسی و تصویب آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو صورت گیرد.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از ایسنا متن نامه علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی به وزرای علوم و بهداشت و رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر زلفی گل
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو
جناب آقای دکتر عین اللهی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر پورعباس
رئیس محترم سازمان سنجش و آموزش کشور و دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو
سلام علیکم
بر مبنای آمارها و شواهد میدانی، نظام سلامت کشور گرفتار کمبود شدید پزشک است و با عنایت به سالمندی جمعیت در ۲۰ سال آینده، در صورت عدم تغییر روند پذیرش دانشجو، با بحران دسترسی به پزشک روبرو خواهد شد.
در پاسخ به این نیاز کشور، ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که در جلسه ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۲۳ آذر و ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰ شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.
بر مبنای ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» مصوب جلسه شماره ۸۵۲ شورایعالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۲۲ دی ۱۴۰۰، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است بگونه ای برنامه ریزی کند که ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالیِ تحت نظارت آن وزارت برای رشته پزشکی در مقطع عمومی، از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال، در هرسال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش دهد.
همینطور بر مبنای تبصره شماره ۱ این ماده واحده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است آئین نامه اجرایی این ماده واحده همچون میزان و نحوه تعهدات پذیرفته شدگان را حداکثر طی یک ماه تدوین و بعد از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، برای اجرا ابلاغ نماید.
بر مبنای استعلام دریافت شده از دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی با گذشت بیشتر از ۳ ماه از موعد قانونی تصویب این ماده واحده، آئین نامه مذکور به تصویب نرسیده است. از طرفی متن پیشنهادی وزارت بهداشت دارای ایرادات بسیار جدی همچون موارد زیر است.
مسئولین کنونی وزارت بهداشت، در جلسات کارشناسی دلیل عدم تخصیص ظرفیت پذیرش مناطق محروم در سالهای گذشته را ایرادات موجود در قانون برقراری عدالت آموزشی می دانند ولی در عمل دقیقاً همان موارد را در آئین نامه جدید عرضه کرده اند.
مواردی همچون تعهد خدمت طولانی مدت ۲۱ساله و ممنوعیت ادامه تحصیل در مقطع تخصص تا ۱۰ سال با وجود کمبود شدید پزشک متخصص در مناطق محروم همچون مهم ترین ایرادات موجود در آئین نامه پیشنهادی وزارت بهداشت است.
از طرفی فرصت اعمال این افزایش ظرفیت به سرعت درحال ازدست رفتن است و تا برگزاری آزمون سراسری کمتر از یک ماه فرصت باقی است.
با عنایت به موارد فوق لازم است تا هرچه سریع تر بررسی و تصویب آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو صورت گیرد. همینطور موارد زیر جهت اصلاح آئین نامه افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی پیشنهاد می گردد.
۱. کاهش مدت زمان تعهد خدمت در مناطق محروم
۲. تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان در مقاطع تحصیلی بالاتر به علت کمبود شدید پزشک متخصص در مناطق محروم
۳. تعیین دقیق مرجع اعمال افزایش ظرفیت در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سبب پیشگیری از کم کاری دانشگاه های علوم پزشکی در اعمال افزایش ظرفیت
۴. اعطای اختیار به سازمان سنجش و آموزش کشور جهت اعمال سالانه افزایش ظرفیت در صورت کوتاهی وزارت بهداشت در این خصوص.»
منبع:

1401/03/25
08:12:57
0.0 / 5
279
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , برنامه , تصویب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲