نماینده مجلس :

محتوای مصوبه شورای عالی فضای مجازی، همان محتوای طرح صیانت معروف مجلس است

محتوای مصوبه شورای عالی فضای مجازی، همان محتوای طرح صیانت معروف مجلس است

به گزارش پارلمان ایران دات کام، اعتمادآنلاین نوشت: عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی می گوید مصوبه شورای عالی فضای مجازی مثل شاسی یک موتور است؛ می توان روی آن توپ بست و جنگ به راه انداخت یا گاوآهن بست و کشاورزی کرد.غلامرضا نوری قزلجه، عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت در مجلس یازدهم، درباره ی ورود شورای عالی فضای مجازی به قانون گذاری در زمینه مدیریت فضای مجازی و اینترنت اظهار داشت: اصولاً و علی القاعده قانون گذاری در کشور ما باید در مرجع قانونی قانون گذاری یعنی مجلس شورای اسلامی باشد. این قاعده کلی و مقبول است و طبق قانون اساسی هسته قانون گذاری مجلس است تا قوانین از قوام لازم برخوردار باشد.
او درباره ی مصوبه شورای عالی فضای مجازی در خصوص تعیین تنظیم گر تنظیم گران توضیح داد: این اتفاق در شورای عالی فضای مجازی رخ داده و البته این شورا، اختیار قانون گذاری دارد و قانون اجازه داده است که شوراهای عالی در زمینه های تخصصی خود ورود پیدا کنند، بدین سبب در ابتدای امر تاکید نماییم که مغایر با قانون رخ نداده است.
بهتر بود درباره ی صیانت در شورای عالی تصمیم گیری شود تا مجلس
نوری قزلجه در ارزیابی انتقاد برخی کارشناسان در خصوص این که چنین قانون مهمی باید در مجلس تصویب می شد نه شورای عالی اظهار داشت: من تصور می کنم اتفاق بدی رخ نداده، چونکه هم شورا این اختیار را دارد و هم یکی از ایرادات ما به این طرح- که هم ایراد ما در کمیسیون ویژه و هم مرکز پژوهش های مجلس بود- تضاد و مغایرت مواد ۱، ۲ و ۳ این طرح با قانون اساسی بود. بدین سبب برداشت من این است که علی القاعده بهتر بود در شورای عالی فضای مجازی درباره ی آن تصمیم گیری شود.
او اشاره کرد: از این منظر وقتی موضوع را بررسی می نماییم، شورای عالی فضای مجازی در یک چارچوب و مطابق اختیارات قانونی خود برمبنای سیاست های ابلاغی به این موضوعات ورود پیدا کرده و درباره ی طرح تصمیم گیری شده است، بدین سبب از نظر شکلی تخلفی رخ نداده است.بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: طراحان «صیانت» وقتی نتوانستند در مجلس کار را پیش ببرند، طرح را به شورای عالی فضای مجازی بردند / راه اعتراض مردم بسته نیست
بازتاب تصویب چراغ خاموش «صیانت»/ «شورای‭ ‬عالی‭ ‬فضای‭ ‬مجازی‭ ‬مردم‭ ‬را‭ ‬دور‭ ‬زد‭، ‬شما‭ ‬هم‭ ‬با‭ ‬«وی‭ ‬پی‭ ‬ان»‭ ‬، ‬صیانت‭ ‬را‭ ‬دور‭ ‬بزنید»
محتوای مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی همان محتوای طرح صیانت معروف مجلس است
نوری قزلجه با اعلان اینکه «از نظر محتوایی سه ماده مهم طرح صیانت در شورای عالی مصوب شده است» اظهار داشت: آنچه شورای عالی فضای مجازی مصوب کرده حدودا در همان ادبیات و چارچوبی است که در طرح صیانت معروف مجلس مطرح شده بود و اصلاحات جزئی- مثل این که بجای دستگاهها نماینده دستگاهها در ترکیب کمیسیون عالی تعیین شدند- اعمال شده، اما محتوا همان محتوای طرح صیانت مشهور است.
او افزود: از بابت این که طرح صیانت در مجلس به مواردی برخورد و با عدم اقبال در مجلس و جامعه مواجه گردید، در چنین فضایی شورای عالی فضای مجازی به صورتی موضوع را از بن بست خارج کرد، اما ایراداتی نیز در بین است.
ایرادات حقوقی مصوبه شورای عالی فضای مجازی ایجاد تداخل وظایف و کاهش امکان نظارت مجلس است
نوری قزلجه با تأکید بر این که «مصوبه از نظر محتوایی ایراد دارد» اظهار داشت: یک بحث این است که موضوع رقابت در این حیطه، در اختیارات مطروحه برای کمیسیون عالی، در این مصوبه مطرح شده در صورتیکه امور این حوزه حالا در این کار در اختیار «شورای رقابت و مرکز ملی» برمبنای اصل ۴۴ قانون اساسی است و با مصوبه شورای عالی فضای مجازی این دو تداخل اختیار پیدا می کنند، بدین سبب باید بین این کمیسیون و مرکز ملی هماهنگی برقرار شود.
او اشاره کرد: شورای رقابت برمبنای مصوبه مجلس تشکیل شده و از قانون محکم تری برخوردارست. نوری قزلجه همین طور اشاره کرد: اشکال بعدی این است که اگر این مصوبه می توانست در مجلس تصویب شود از قوام بیشتری برخوردار بود؛ مجلس محل رسمی قانون گذاری است و مصوبات شورای عالی استواری مصوبات مجلس را ندارد.


چرا آقای رئیسی نظاره گر کاهش اختیارات دولت در زمینه فضای مجازی است؟
عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت افزود: موضوع مهم دیگر این که عملاً با مصوبه شورای عالی فضای مجازی و تعیین ترکیب کمیسیون عالی در این عرصه مساله مدیریت فضای مجازی از دست دولت خارج می شود.
او افزود: من تعجب می کنم رییس جمهور که رییس شورای عالی هم هست، نظاره گر این است که اختیارات از دولت کنده و از دست دولت خارج می شود.
نوری قزلجه با تأکید بر این که کاهش اختیارات دولت در این عرصه منجر به کاهش امکان و توان نظارتی مجلس می شود اشاره کرد: ما مجلسی ها دوست داریم دولت در این عرصه ها بیشترین اختیارات را داشته باشد و درست هم همین است، اما با مصوبه فعلی امکان نظارت از مجلس هم سلب می شود.
نماینده مجلس یازدهم اظهار داشت: این هم برای دولت محل اشکال است و هم احیانا میزانی با قانون اساسی مغایرت دارد و مهم تر از همه این که نظارت مجلس روی این کمیسیون کاهش پیدا می کند چون تعداد دولتی ها در آن به حداقل رسیده و ترکیب به گونه ای تعیین شده که چندان امکان نظارت مجلس بر این دستگاهها یا نماینده شان وجود ندارد.
مصوبه شورای عالی فضای مجازی پتانسیل تحقق همه آمال و آرزوهای مدافعان صیانت را دارد
رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم در پاسخ به سوالی درباره ی سرنوشت «پلتفرم های خارجی همانند واتساپ و اینستاگرام» در این طرح اظهار داشت: هم اکنون هنوز درباره ی این موارد تصویب و تصریحی نشده و همان مثال است که گفتم؛ موتور قدرتمندی درست کرده اند، اما مشخص نیست می خواهند با آن آباد کنند یا جنگ.
او اضافه کرد: در طرح صیانت از محدودیت و مسدودیت و پهنای باند اسم برده شده بود، اما در این مصوبه اختیار کامل هر موضوعی همچون این موارد بدون ذکر نام شان به این کمیسیون داده می شود.
نوری قزلجه اشاره کرد: من معتقدم کسانی که دنبال بحث صیانت بودند با این مصوبه می توانند به اهداف خود برسند. با این مصوبه پیگیری طرح صیانت مجلس دیگر موضوعیتی ندارد و این مصوبه اختیار کامل برای تحقق اهداف آن جریان را مهیا می کند.
شاسی مهمی تدوین شده اما بستگی دارد چه استفاده ای از آن بشود
نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم همین طور اظهار داشت: آنچه امروز تحت عنوان «تنظیم گر تنظیم گران» مصوب شده شبیه این است که شاسی و موتوری را درست کرده باشیم، حالا می شود روی آن توپ بست و همه چیز را ویران کرد یا گاوآهن بست و زراعت کرد؛ یعنی به این بستگی دارد که الان از موضوع «تنظیم گر تنظیم گران» چه استفاده ای شود.
نوری قزلجه در آخر ابراز امیدواری کرد: امیدواریم از این امکان در راستای تقویت و امن کردن فضای مجازی، سهولت دسترسی ها، کاهش هزینه های مردم، کاهش بی نظمی های موجود در فضای مجازی، ساماندهی و دسترسی سهل تر و کم هزینه تر به پلت فرم ها و گردش آزاد اطلاعات و حفظ حقوق اساسی مردم استفاده گردد.


۲۱۲۱۷

1401/06/20
09:12:15
0.0 / 5
171
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲