نمره مجلس دهم از نگاه كواكبیان

نمره مجلس دهم از نگاه كواكبیان

به گزارش پارلمان ایران دات كام ایسنا/البرز عضو فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از اول انقلاب مجلس دو خط قرمز قانون اساسی و قوانین شرعی داشت اما برای مجلس دهم  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه هم به خطوط قرمز تبدیل شد.


مصطفی كواكبیان در مراسم بزرگداشت روز دانشجو با سوژه «مجلس در رأس امور است؟» در پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در كرج، با اشاره به عملكرد مجلس دهم اظهار داشت: من به عملكرد مجلس نمره بیشتر از 12 نمی دهم و 12 هم به دلایلی كه خیلی بهتر از مجلس نهم بود می دهم.
هنوز نمی دانیم برخی نمایندگان در مجلس كدام طرفی هستند
به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از ایسنا، وی افزود: این نمره پایین سه تا چهار عامل مهم داشت، بخشی مربوط به این است كه این مجلس حزبی نبود، سه فراكسیون در مجلس دهم است كه هیچكدام هم اكثریت ندارد، ما 120 نفر، 70 نفر اصولگرا، 50 تا 60 نفر بعنوان مستقل، 20 نفر هم تابحال ما ندانسته ایم چه كاره هستند.
كواكبیان با اشاره به اینكه در مجالس دنیا افرادی كه وارد پارلمان می شوند مشخص است كه از كدام حزب آمده اند اظهار داشت: آنجا مشخصاً حزب پاسخگو است اما در مجلس ما برخی هستند كه در حوزه انتخابیه راهنمای چپ می زند اما در مجلس به راست می رود یا برعكس، بدین سبب نمی توان گفت مجلس دهم متعلق به یك جناح خاص است.
وی افزود: یك بحث هم این است كه خطوط قرمز این مجلس از مجالس قبل بیشتر بود، ما دو خط قرمز از اول انقلاب داشتیم، شورای نگهبان می گفت مصوبه نباید مغایر با قانون اساسی و قوانین شرعی باشد ولی در مجلس دهم گفتند مصوبات مجلس نباید خلاف شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فضای مجازی، مجمع تشخیص مصلحت در ارتباط با سیاست های كلی نظام و شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه باشد، این خط قرمزها ایجاد و مدام زیادتر شد.
مجلس در سوژه بنزین به مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل كرد
این نماینده مجلس درباب خودداری مجلس از پیگیری و رد طرح تغییر قیمت بنزین اظهار داشت: این مساله قانونی بود چون طبق قانون اساسی، اگر شورای عالی امنیت ملی چیزی را تصویب كند و به تایید رهبری هم برسد برای همه لازم الاجراست، 26 آبان هم آقای شمخانی آمدند و بعد هم بیان رهبری خوانده شد كه مصوبه سران سه قوه مورد پیگیری شورای عالی امنیت ملی است و همه نمایندگان هم باید حمایت كنند.
وی افزود: اما در قانون اساسی ما چیزهایی به نام شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه و شورای عالی فضای مجازی نداریم.
كواكبیان اضافه كرد: عامل دیگر هم خود نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند، با گسترش فضای مجازی كه هر كس در مجلس هر كاری می كرد همه می دانستند بدین سبب برخی با كارهایی مثل رانت خودرو، درگیری گمرك و... از هیبت مجلس كاستند؛ ولی در مجموع كارهای خوب زیادی هم بوده است.
صحنه را خالی نماییم وضع بدتر می شود
دبیركل حزب مردمسالاری در ادامه و در پاسخ به سوال یكی از دانشجویان درباب اینكه با وجود عدم كارایی مجلس چرا مجدداً برای مجلس بعدی نامزد شده اید اظهار داشت: آیا ما باید اجازه دهیم وضعیت بدتر شود، اگر ما صحنه را خالی نماییم بهتر است؟ بنده معتقدم وظیفه شرعی خودم اقتضا می كند كه در رأس امور بودن مجلس را احیا كنم و راه آن هم این است كه صحنه را خالی نكنم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درباب اینكه چرا بعد از استیضاح یك وزیر یك ماه بعد وی برای یك وزارت دیگر تأیید می شود، اشاره كرد: بنده طرفدار طرح شفافیت در مجلس بودم، آیا شما در این مساله رأی بنده را دیدید؟
كواكبیان در پاسخ به سوال یكی از دانشجویان كه در مورد دریافت وام خارجی بود، اظهار داشت: در قانون بودجه جدید مطرح شده كه پنج میلیارد دلار از روسیه وام بگیریم، این درخواست دولت می باشد اگر مجلس تصویب كند می گیرد و اگر تصویب نشود نمی گیرد.
اشتباه شما این است كه فكر می كنید روحانی اصلاح طلب است
در ادامه یكی دیگر از دانشجویان درباب عملكرد دولت در حوزه های سیاسی و اقتصادی از كواكبیان سوال كرد، وی در این خصوص اظهار نمود: اشتباه بزرگ شما این است كه فكر می كنید روحانی اصلاح طلب است، درست است ما حمایت كردیم ولی اگر از روحانی حمایت نمی كردیم باید از نامزد دیگر حمایت می كردیم، بنده خودم نامزد بودم شورای نگهبان بنده را احراز صلاحیت نكرد، ما اصلا نامزد اصلاح طلب نداشتیم.
وی ادامه داد: ما منطق رأی ندادن در انتخابات را قبول نداریم چون اگر قرار باشد كه در خانه بنشینیم وضع بدتر خواهد شد، بنده آذر 96 به رئیس جمهور گفتم به خاطر شما به ما اصلاح طلبان فحش می دهند، هنوز سكه، دلار، مسكن، بنزین و... گران نشده بود، ما مگر كم مقابل همین دولت فریاد كشیدیم؟ اینكه شما بگویید چون آن موقع حمایت كردید پس این دولت اصلاح طلب است درست نیست.
كواكبیان اضافه كرد: دولت یك دولت تركیبی است. ما فقط حمایت كردیم، ما كی گفتیم اشتباه كردیم كه از روحانی حمایت كردیم؟ روحانی را بهترین گزینه می دانستیم، ما كجا گفتیم پشیمانیم؟ اصلاً پشیمان نیستیم.
وی پاسخ به سوال یكی دیگر از دانشجویان كه گفت چرا مجلس به خواسته مردم برای رد طرح افزایش قیمت بنزین توجهی نكرد؟ اظهار نمود: بنده نماینده قانون هستم، قانون اساسی به من گفته كه باید از قانونی كه مصوبه شورای عالی امنیت ملی است و به تأیید رهبری رسیده است، اطاعت كنم.
طرح عفو عمومی در مجلس رأی نیاورد
كواكبیان افزود: ما در مجلس طرح عفو عمومی را مطرح كردیم اما رأی نیاورد، ما در مجلس سه بار طرح تحقیق و تفحص از املاك نجومی را بردیم نگذاشتند رأی بیاورد، چند بار استیضاح وزیر كشور را مطرح كردیم اما اجازه ندادند.
وی ادامه داد: اینكه گفته شود چون برای بنزین كاری نكردید پس بی خاصیت هستید درست نیست، در همین اتفاقات اخیر كه بد با مردم مواجه شدندباید پاسخگو باشند، ما این مساله را رها نمی نماییم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درباب سوال یكی دیگر از دانشجویان درباره خودداری مجلس از ادامه پیگیری برای رد مصوبه اصلاح قیمت بنزین اظهار داشت: نامه رهبری به مجلس در این خصوص یك نامه قانونی می باشد، طبق اصل 176 قانون اساسی، مصوبات شورای عالی امنیت ملی كه به تأیید رهبری رسیده لازم الاجراست، بااینكه بنده وجود شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه را قانونی نمی دانم و می گویم باید منحل شود اما با عنایت به مصوبه شورای عالی امنیت ملی طرح سه فوریتی در مجلس دیگر مطرح نشد.
وی افزود: من طرفدار جمهوریت سوم هستم، 58 تا 68 یك قانون اساسی، 68 تا 98 یك قانونی اساسی دیگر و حالا از 98 باید در قانون اساسی بازبینی شود، در اصل 177 شیوه بازبینی بیان شده است، من طرفدار این هستم اما تا زمانی كه اصل 176 هست بر طبق آن عمل كردیم.
كواكبیان درباب ثبت نام در انتخابات اظهار داشت: برای بنده نام نویسی خیلی سخت بود اما گفتم اگر كنار بكشیم وضع بدتر می شود نام نویسی كردم.
منبع:

1398/09/20
17:40:03
5.0 / 5
4734
تگهای خبر: تصویب , دولت , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳