بازار داغ طرح های نمایشی و انتخاباتی در پارلمان

بازار داغ طرح های نمایشی و انتخاباتی در پارلمان

پارلمان ایران دات كام: بهارستان نشینانی كه خیز برای مجلس یازدهم برداشته اند آستین هایشان را بالا زده اند و تلاش دارند با تصویب قانون یا بیان نطق و تذكر و... رزومه ای قابل قبول را تحویل مردم حوزه انتخابیه شان دهند.


به گزارش پارلمان ایران دات كام به نقل از خبر آنلاین، شمارش معكوس برای اختتام مجلس دهم شروع شده است و حالا این نمایندگان خانه ملت هستند كه باید برای آنكه در انتخابات، خودی نشان دهند رزومه ای قابل قبول به وكلایشان در حوزه های انتخابیه ارائه نمایند. همین یك دلیل كفایت می كند تا بهارستان نشینانی كه خیز برای مجلس یازدهم برداشته اند آستین هایشان را بالا بزنند و هرآنچه طرح ها و قوانینی كه می تواند برای آنها ژستی را به دنبال داشته باشد به تصویب برسانند.
طرح هایی كه بیشتر از اجرایی شدنشان، اسم و رسم و رنگ و لعاب شان مهم می باشد حتی اگر قرار باشد این قوانین برای همیشه راهی اتاق بایگانی و آرشیو شوند و در بین انبوه قوانینی كه قادر نیستند گره ای از مشكلات باز كنند جا خوش كنند.
مانند همین طرحی كه چند روز پیش برخی از نمایندگان برای «ممنوع الورود كردن خبرنگاران كشورهای حامی تحریم مقابل ایران» كلید زدند. در این طرح كه بیشتر از ۱۶۰ نماینده آنرا امضا كرده اند آمده است: «نظر به اقدامات برخی رسانه های خارجی مقابل منافع ملی ایران و مقابله با تبعیت كنندگان از تحریم های ظالمانه آمریكا، خبرنگاران رسانه های تبعیت كننده از تحریم های آمریكا حق ورودشان به ایران ممنوع می گردد.»
بازگرداندن اعضای "درجه یك" خانواده مسئولان به كشور با چه هدفی؟
البته رو آوردن به طرح ها و قوانین نمایشی تنها به همین طرح ختم نمی گردد. چند ماه پیش وقتی سیل واكنش ها به حضور خانواده های مسئولین در خارج از كشور اوج گرفته بود برخی از نمایندگان طرح دوفوریتی « بازگرداندن اعضای "درجه یك" خانواده مسئولان به كشور» را كلید زدند. طرحی كه از همان اول هم می شد حدس زد كه راه به جایی نخواهد برد و اساسا چیزی جز یك مانور انتخاباتی از طرف طراحان آن كه بیشتر وابسته به طیف پایداری های پارلمان بودند، نیست. این طرح در یك ماده واحده و یك تبصره تدوین و به هیئت رئیسه پارلمان تحویل گردید.
در ماده واحده این طرح ذكر شده است اعضای درجه یك خانواده مسئولین كشور همچون سیاسی و حرفه ای شامل همسر و فرزندان باید به داخل كشور برگردند در غیر این صورت سه ماه بعد از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد.
تصویب ۳۱۳ ماده در ۱۰ دقیقه گره های اقتصاد را باز می كند؟
«اصلاح قانون تجارت» چند هفته ای در دستوركار مجلس قرار داشت تا شاید با رفع برخی موانع و گره های كور قوانینی در حوزه اقتصاد و تجارت، به بهبود و رونق اقتصاد كمك نماید. در این میان اینكه چقدر این اصلاح قانون قادر می باشد به این سرمنزل مقصود برسد چندان هم شاید محل سوال نباشد آنهم وقتی كه ماده های این لایحه اصلاحی به شكلی سونامی وارد در صحن مجلس مطرح و به سرعت تصویب می شدند. گویی فقط تصویب مهم بود و بس.
آنقدر كه حتی صدای برخی مجلسی ها هم بلند شد تا آنجا كه حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر به تسنیم اظهار داشت: « ۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در مدت ۱۰ دقیقه در كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مصوب شده است.»او می گوید «در رسیدگی صحن مجلس به لایحه مزبور در مدت دو ساعت بیشتر از ۱۰۰ ماده قرائت و مصوب شد كه در نوع خود یك ركورد شمرده می شود.» آنچه از صحبت های حاجی دلیگانی برداشت می شود این است كه گویا نیت تنها تصویب طرح ها و لوایح است.
مانور تقابل
رهبری در اولین روز از فروردین امسال در سخنرانی خود در مشهد با گله از مجلس شورای اسلامی این پرسش را مطرح نمودند كه «مجلس شورای اسلامی چند طرح و لایحه در مقابل خباثت های آمریكایی ها ارائه و تصویب كرد؟» همین گلایه موجب شد تا بلافاصله برخی مجلسی ها به سرعت وارد میدان شوند و چندین طرح را برای مقابله و جبران مافات كلید بزنند تا اوج مانورهای نمایشی، در مجلس دهم ظهور و بروز ویژه ای پیدا كند.
دوازدهم تیرماه، در سی و یكمین سالگرد حمله ناو آمریكایی به هواپیمای مسافربری ایران اعضای فراكسیون «اقدامات پیش دستانه مقابل تهدیدات آمریكا» به هرمزگان سفر كردند و از تصمیمات اولیه این فراكسیون رونمایی كردند.
امیرحسین قاضی زاده هاشمی كه همه او را با عنوان نماینده عضو جبهه پایداری می‎شناسند اظهار داشت: اعضای فراكسیون اقدامات پیش دستانه مقابل تهدیدات آمریكا با همكاری پژوهشگاه امام حسین (ع) از ۱۰ طرح ضدآمریكایی در بندرعباس رونمایی خواهند كرد و سه طرح دیگر آماده طرح در مجلس شورای اسلامی است. وی در مورد این طرح‎ها اینگونه توضیح داد: یك- طرح پشتیبانی از امنیت آب های سرزمینی ایران، ۲ - طرح گردنگیر دولت به اقدام مقتضی مقابل كشورهای همسایه میزبان پایگاه های نظامی آمریكا، ۳ - طرح گردنگیر دولت به اقدام قانونی مقابل شركت هایی كه به تحریم های ضد ایرانی آمریكا پیوستند، ۴ - طرح گردنگیر دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریكا مقابل شركت های ایرانی، ۵ - طرح گردنگیر دولت در پیگیری حقوقی اقدام جنایت كارانه آمریكا در اسقاط هواپیمای مسافربری ایران، البته این طرح فقط جبران خسارت ناشی از اسقاط هواپیما را شامل نمی گردد درواقع ماجرای این طرح و رسیدن آن به صحن علنی مجلس آن هم با قید دو فوریت پس از بلوكه شدن دو میلیارد دلار از دارایی های ایران با ۱۰ محور عنوان شد كه برمبنای آن باید تمامی خسارت های مادی و معنوی ناشی از ۱-كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲؛ ۲- كودتای نوژه؛ ۳- جنگ تحمیلی و شهادت بیشتر از ۲۲۳۰۰۰ نفر و ۶۰۰۰۰۰ ایثارگر (جانباز و آزاده) پرداخت گردد. همین طور تمامی خسارات مادی و معنوی ناشی از شهادت بیشتر از ۱۷۰۰۰ شهید ترور؛ حمله به سكوهای نفتی؛ جاسوسی مقابل ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش آفرینی ایالات متحده پرداخت گردد. در این طرح جبران خسارات ناشی از انسداد، مصادره یا تصرف در اموال و دارایی های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن و همین طور ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی كه با حمایت یا نقش آفرینی آمریكا انجام پذیرفته یا می پذیرد، مد نظر قرار گرفته است.
۶ - طرح تأسیس موزه جنایات آمریكا، ۷ - طرح گردنگیر دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریكا در كتب درسی مدارس و دانشگاه ها، ۸ - طرح گردنگیر دولت به حمایت همه جانبه از افراد و مؤسسات ایرانی كه از اقدامات آمریكا متضرر شده اند، ۹ - طرح تشكیل باشگاه كشورهای تحریم شده توسط آمریكا و ۱۰- طرح مقابله با تحریم های آمریكا بوسیله جایگزینی كالا و خدمات، ۱۰ طرح در نظر گرفته شده هستند.
طرح هایی كه مشخص نشد كدامیك از آنها در امتداد اجرای بیانات رهبری انقلاب می توانند نتیجه عملیاتی برای برخورد با خباثت های آمریكا داشته باشند.
نمایش تا تحریم اپل
تقابل با آمریكا و كلید زدن طرح های پی درپی تا شركت اپل هم رسید. فارغ از اینكه چند درصد از نمایندگان آرم «سیب گاز زده» در پس گوشی هایشان حك شده است برای انكه ضرب شستی به این شركت و مهمترین ترین مارك گوشیهای هوشمند نشان داده باشند طرح تحریم اپل را هم مطرح نمودند. احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس كه او هم از اعضای جبهه پایداری به شمار می‎آید از طرح قابل تامل مجلس در ارتباط با تحریم گوشی‎های شركت اپل آگاهی داد. او اظهار داشت: در طول سال ایرانیان حدود یك میلیارد دلار از این مدل تلفن های همراه خرید می كنند كه در طرح مجلس شورای اسلامی، ریجستری و خرید این گوشیها را ممنوع كرده ایم. استدلال او این بود كه باید تلاش نماییم هرجایی كه حتی یك دلار به شركت های آمریكایی ها ضرر وارد می شود ورود نماییم.
پشت پرده طرح های رنگارنگ و نمایشی
اگر نگاه صفر و صدی را به برخی طرح هایی كه این روزهای آخر مجلس دهم پرونده شان در بهارستان باز می شود را كنار بگذاریم باز هم نمی توان نادیده گرفت كه پشت پرده برخی طرح ها و طراحان بعضی از این طرح ها نمایندگانی از جنس پایداری ها یا تندروهای مجلس هستند. نمایندگانی كه بیشتر از همه به هیاهو علاقمند هستند. فرقی ندارد این هیاهو با باز شدن تریبون شان برای بیان نطق و تذكر به راه بیفتد یا تدوین طرحی درباره بازگرداندن خانواده مسئولان یا تحریم اپل.
۲۷۲۱۶


1398/06/20
22:42:18
5.0 / 5
5017
تگهای خبر: پرونده , تصویب , حامی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام