میرمحمدصادقی به سخنگوی شورای نگهبان:

صبور باشید و قانونی نظردهید

صبور باشید و قانونی نظردهید

به گزارش پارلمان ایران دات كام معاون قوانین مجلس می گوید: برخی نمایندگان فكر می كنند نیاز است تا در ارتباط با نظری كه شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت ها اعلام می كند، شفافیت بیشتری وجود داشته باشد و مبحث عجیب و غریبی اتفاق نیفتاده است.به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از خبر آنلاین، از روزی که نمایندگان مجلس طرح دو فوریتی اصلاح قانون انتخابات مجلس را با نیت مقابله با برخی گزارش های خلاف واقع در بزنگاه بررسی صلاحیت ها و مبحث ردصلاحیت های گسترده شورای نگهبان کلید زده و فوریت و بعد کلیات آنرا به تصویب رساندند، اعتراض و انتقاد برخی حقوقدانان شورای نگهبان نسبت به این تصمیم مجلسی ها بلند شد. سخنگوی شورای نگهبان به کنایه نسبت به این مصوبه مجلس در یادداشتی نوشت««امروز در خبرها آمده بود که مجلس بعد ازتعطیلات کرونایی و غیر کرونایی جلسه علنی داشت و ناگهان یک طرح دوفوریتی عنوان شد که همگان را به تعجب واداشت. وسط بحران کرونا چه چیز واجب تر از اصلاح قانون انتخابات؟! انتظاری که ۴ سال به پای آن نشسته بودیم! اول خیال کردم وظیفه ناتمام مجلس یعنی اصلاح قانون انتخابات و اجرای سیاست های کلی انتخابات مبحث دوفوریتی است! اما زهی خیال باطل! احقاق حق آن دسته از نمایندگانی که ضد آنها مثلا گزارش خلاف واقع داده شده است!»
«هادی طحان نظیف» عضو دیگری از حقوقدانان شورای نگهبان به تبعیت از کدخدایی، به این طرح مجلسی ها حمله کرد و گفت؛ «اینکه نمایندگان مردم چقدر دغدغه مردم و مسائل آنها را در چنین روزهای کرونایی داشته باشند، جایگاه مجلس را در ذهن جامعه روشن می کند. اینکه الآن مردم در چه وضعیتی هستند و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و نمایندگان آنها چقدر پیگیر مسائل و موضوعات مردم باشند، آنها را در رأ س امور می نشاند.»
این انتقادات اما بی پاسخ نماند و روز گذشته در جریان بررسی کلیات و جزئیات این طرح نمایندگان گلایه های خود از مواضع تند و عجیب سخنگوی شورای نگهبان نسبت به پارلمان نشینان دهم را ابراز کردند.
شفاف شدن روند بررسی صلاحیت کاندیداها، مبحث عجیب و غریبی نیست
در همین رابطه حسین میرمحمدصادقی، معاون قوانین مجلس در گفتگو با خبرآنلاین با اشاره به تصویب کلیات طرح دوفوریتی اصلاح قانون انتخابات در مجلس و واکنش های اعضای شورای نگهبان به آن، اظهار داشت: همه باید در مقابل طرح ها و لوایحی که در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد برخوردهای حقوقی و قانونی داشته باشند. حالا هم مبحث عجیب و غریبی اتفاق نیفتاده، برخی نمایندگان فکر می کنند نیاز است تا در ارتباط با نظری که شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت ها اعلام می کند، شفافیت بیشتری وجود داشته باشد.

شورای نگهبان باید برپایه موازین شرع و قانون اساسی تکلیف این طرح را مشخص کند
وی افزود: نکته قابل توجه این است که این طرح از هر دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا موافق و مخالف دارد که نشان دهنده عدم وجود نگاه سیاسی به آن است.
معاون قوانین مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: با این طرح هم باید همچون سایر طرح ها و لوایح برخورد شود و شورای نگهبان باید برپایه موازین شرع و قانون اساسی تکلیف آنرا مشخص نماید. اگر هم مجلس نظر شورای نگهبان را نپذیرفت طبق قانون به مجمع تشخیص مصلحت می رود.
سخنگوی شورای نگهبان صبر کند و نظرات خویش را در روند قانونی اعلام کند
میرمحمد صادقی با اشاره به واکنش های تند سخنگوی شورای نگهبان به برخی اقدامات نمایندگان مجلس، اظهار نمود: گاهی برخی واکنش ها ناشی از اصرار خبرنگاران برای توضیح است اما اگر چنین نباشد و ایشان به خودی خود اظهار نظری داشته باشند، بهتر است صبر کنند و نظر خویش را در جریان قانونی ابراز کنند.
برخورد تند با تصمیمات مجلس، فضای سیاسی را متشنج می کند
وی اضافه کرد: برخوردهای تند با تصمیمات مجلس علاوه براینکه فضای سیاسی و اجتماعی را متشنج می کند، سبب می شود بدبینی هایی نسبت به نهادهای قانونی کشور در اذهان عمومی ایجاد کند.
نظرات هیات نظارت مجمع سبب تضعیف نقش مجلس شد
معاون قوانین مجلس درمورد نحوه تعامل شورای نگهبان با مجلس دهم در چهار سال گذشته، اظهار داشت: هرچند مساله خاص و ویژه ای به وجود نیامد اما مشکلی که در ماه های اخیر وجود داشت، مطرح شدن بحث سیاست های کلی نظام و نظر هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که آنها حتی بدون رعایت قانونی نظراتی درباره مغایرت مصوبات مجلس با سیاست های کلی می دادند و شورای نگهبان هم با یک نامه عینا آن مساله را تکرار می کرد و این مساله سبب تضعیف نقش مجلس می شد.
میرمحمد صادقی اشاره کرد: مطرح کردن این مساله که گفته شود مصوبات مجلس با سیاست های کلی مغایرت دارد کار بسیار پیچیده ای است، سیاست های کلی مواردی نیستند که در چارچوب یک قانون خاص بروز کنند اما متاسفانه این کار به راحتی صورت می گرفت و خوب است که این ابهامات بخصوص برای مجلس یازدهم رفع گردد.
2727
۲۷۲۱۴

1399/02/06
14:17:55
5.0 / 5
3118
تگهای خبر: تصویب , طرح , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام