خسارت خود شمایید آقای سفیر به اجبار بازنشسته!

خسارت خود شمایید آقای سفیر به اجبار بازنشسته!

پارلمان ایران دات كام: سفیر سابق (به اجبار بازنشسته كشورمان) در آلمان ادعا نمود نفوذ منطقه ای برای ایران پرهزینه است.


به گزارش پارلمان ایران دات کام به نقل از مهر، کیهان نوشت: سفیر سابق (به اجبار بازنشسته کشورمان) در آلمان ادعا نمود نفوذ منطقه ای برای ایران پرهزینه است.
علی ماجدی ضمن یادداشتی درباره قرارداد ۲۵ ساله با چین، به نظریه برژینسکی استناد کرد و نوشت: درباره کشور ما با عنایت به دشمنی علنی با آمریکا که گویا تداوم داشته و چشم اندازی برای تغییر آن فعلاً متصور نیست و با توجه به قدرت منطقه ای ایران در خاورمیانه و ارتقای آن یا دست کم حفظ این قدرت، چگونه می توان بر طبق نظریه برژینسکی مؤلفه های قدرت را حفظ، متعادل و ارتقا داد.
قدرت نظامی و دفاعی کشور با کوشش های مستمر سپاه و ارتش در سطح منطقه و کمبودهای احتمالی آن بوسیله روسیه قابل تامین است و نفوذ سیاسی ایران در بعضی از کشورهای منطقه تردید ناپذیر است؛ بااینکه باید پذیرفت و اذعان کرد که این نفوذ پرهزینه بوده است اما ضعف کشورمان در شرایط فعلی با عنایت به تحریم های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا، قدرت اقتصادی کشور را به صورت شایان توجهی کاهش داده است که از یک طرف فشار سنگینی بر مردم عزیزمان تحمیل کرده و از طرفی این مؤلفه قدرت در صحنه منطقه ای و جهانی رو به تحلیل رفتن است.
وی می افزاید: نیازی به تاکید نیست که برجام و دستاوردهای آن می توانست کمک شایان توجهی به قدرت اقتصادی کشور کند و در نخستین سال تصویب آن بارقه های امید برای دولت و ملت ایران به وجود آورد و دستاورد اولیه خودرا برجا گذاشت؛ اما با خروج آمریکا و بی توجهی اتحادیه اروپا و کم وبیش کم توجهی چین و روسیه، وضعیت و شرایط اقتصادی کشور رو به بحران رفت؛ رشد منفی تولید ناخالص داخلی، تنزل شدید ارزش پول ملی، افزایش نرخ تورم و بیکاری که عامل های اساسی اقتصادی هر کشور هستند، در وضعیت بدی قرار دارند.
ماجدی در آخر می نویسد: نباید تردید کرد که چین بعنوان دومین قدرت اقتصادی جهان، یکی از گزینه های اصلی روابط اقتصادی کشور است. با این وجود نباید کشورمان را از اقتصاد رقابتی موجود در جهان محروم نماییم.
در عمل باید این احتمال را داد- حتی اگر احتمال ضعیفی باشد- که نتیجه این امر ممکنست بجای قدرتمندسازی اقتصادی کشور، به بازدارندگی نفوذ سیاسی ما در منطقه بینجامد.
درباره این تحلیل شایان ذکر است؛ اولاً این دیپلمات سابق (و مسئله دار) بجای این که به دشمنی دامنه دار آمریکا با ایران بپردازد، از تعبیر «دشمنی علنی با آمریکا» استفاده می نماید. چرا؟ یعنی ما بودیم که در آمریکا یک دیکتاتور را سر کار آوردیم و ۱۲ سال بعد با انجام کودتا، نهضت مردم را سرکوب کردیم و سپس سرویس امنیتی جنایتکاری را راه اندازی کردیم که به سرکوب مردم و آزادی خواستار می پرداخت؟! آیا ما بودیم که به آمریکا، جنگ و ترور و تحریم را در طول ۴ دهه گذشته تحمیل کردیم؟!
ثانیاً ادعای پرهزینه بودن نفوذ ایران نه همان شگرد عملیات روانی آمریکا و صهیونیست ها و انگلیسی هاست که از طرف آقای ماجدی طوطی وار تکرار می شود. وگرنه هیچ کشوری در دنیا نیست که به دنبال نفوذ سیاسی در منطقه خود نباشد و برای آن هزینه نکند. اما درباره ما واقعیت این است که اگر در عراق و سوریه با تروریسم و حامیان آنها -که تهدید را برای بار دوم تا پشت مرزهای ما آورده بودند- نمی جنگیدیم، باید مجدداً در سرزمین خود به دفاع می پرداختیم و حداقل خسارت یک هزارمیلیارد دلاری جنگ تحمیلی برای کشورمان تکرار می شد، آیا یک مدعی کار بلدی دیپلماسی، این هزینه - فایده کاملاً روشن را نمی فهمد که با زبان عملیات روانی دشمن حرف می زند؟!
ثالثاً غالب مالی امروز اقتصادی، رهاورد حضور مؤثر منطقه ای ایران نیست که به درستی انجام شده و امنیت و اقتدار کشور را تامین کرده، بلکه حاصل نگاه وارونه به دو مقوله «مدیریت مستقل اقتصادی» و «اعتماد به غرب» در سال های اخیر است. چنان که در زمان سفارت آقای ماجدی، میزان روابط اقتصادی ما با آلمان به حداقل رسید اما در مقابل، دبیر سوم سفارت ما در اتریش، در آلمان به شکل غیرقانونی بازداشت شد و دو سال است که در بازداشت و فشار امنیتی آلمان و بلژیک به سر می برد. در حقیقت برخلاف برخی تصورات و القائات، برجام، سبب وابستگی، شرطی شدن و تضعیف اقتصادی ملی ما شد.
اما مشخصاً درباره آقای ماجدی باید تصریح کرد که وی به خاطر قانون منع به کارگیری بازنشستگان، اجبارا بازنشسته شد. اما عجیب اینکه بعد از بازنشسته شدن، بجای دفاع از دیپلمات مظلوم ایرانی، اتهامات جعلی محافل اروپایی مقابل آقای اسدالله اسدی دیپلمات کشورمان در اتریش را تکرار کرد!! و حال آنکه گروهک های تروریستی، فعالان تحت حمایت دولت های اروپایی، آزادانه فعالیت می نمایند. تکرار اتهامات محافل اروپایی مقابل آقای اسدالله اسدی، این گمانه را که ماجدی یا برخی همراهان وی، مبادرت به خیانت و وطن فروشی کرده اند، تقویت می کند.
او مدتی پیش هم از FATF دفاع کرده بود و حال آن که مقر FATF در پاریس قرار دارد؛ همان شهری که دهه هاست میزبان گروهک تروریستی منافقین است. به نظر می آید با عنایت به تکرار اتهامات و تبلیغات ضد ایرانی محافل غربی از طرف این دیپلمات سابق، جا دارد مراجع امنیتی و قضائی، دوره عملکرد وی به هنگام حضور در وزارت خارجه و نفت و خسارت هایی را که به کشور وارد کرده، بررسی نمایند.

تسریع در بازپرداخت بدهی ۵ میلیارد دلاری عراق به ایران
فعالان اقتصادی، تسریع در آزادسازی طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق را همچون دستاوردهای سفر مصطفی کاظمی نخست وزیر این کشور به تهران می دانند.
فرارو با اشاره به طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق بابت صادرات گاز و برق به این کشور، از قول یحیی آل اسحاق (رئیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور) نوشت: ایران و عراق در صدد امضای تفاهم نامه اقتصادی برای افزایش تبادلات تجاری تا سطح ۲۰ میلیارد دلار به صورت سالانه هستند. سفر اخیر نخست وزیر عراق به تهران نیز در این راستا بود و تلاش خواهد شد تا طی ۴ سال آینده سطح تبادلات بین دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد.
وی ادامه داد: همین طور تفاهمات لازم در حوزه ارزی نیز صورت گرفته تا ایران بوسیله طلب هایی که در نزد عراق دارد، پول واردات مواد اولیه و کالاهای اساسی را پرداخت کند و در همین رابطه امضای توافق نامه ارزی بین دو کشور نیز محقق خواهد شد، از طرفی عراق هم اکنون بعنوان دومین شریک تجاری ایران پس از چین به حساب می آید، به صورتی که سال قبل ایران ۱۲ میلیارد دلار به این کشور صادرات داشته است.
آل اسحاق اظهار داشت: ۹ میلیارد دلار از این مبلغ مربوط به صادرات محصولات غیر نفتی بوده که شامل کالاهای مصرفی، صنعتی، ساختمانی، بهداشتی و… است و ۳ میلیارد دلار آن در رابطه با صادرات گاز و برق به این کشور است.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان داشت: در زمینه نقل و انتقال ارزی با عراق، بخش خصوصی آن ۹ میلیارد دلاری که صادر کرده بود را برگردانده و در این حوزه مشکلی وجود ندارد، در مورد طلب صادرات برق و گاز به عراق، سفر نخست وزیر این کشور، گشایش های خوبی در این حوزه انجام داده و به نظر می آید با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته، این منابع به طرقی در دسترس کشورمان خواهد بود و می توان از آنها بهره برد.

سید حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم در همین زمینه تصریح کرد: سفر نخست وزیر عراق بسیار مفید فایده بود. در جریان این دیدارها دولتمردان عراقی اعلام نمودند به تمام توافقاتی که بین دو کشور منعقد شده، پایبند هستند.
وی با اشاره به اینکه بحث مهم دیگر پرداخت طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از عراق است، اظهار داشت: این پول در چند حساب ایرانی بانک TVI عراق قرار دارد که رئیس این بانک در گذشته اعلام نموده بود که یک شرکت تأسیس می کند و ایران می تواند فهرست کالاها و مواد اولیه ای که لازم دارد را در اختیار این شرکت قرار دهد و این شرکت آنها را با پولی که ایران نزد عراق دارد، خریداری می کند و آنها را در اختیار کشورمان قرار می دهد، اما پس از عوض شدن دولت در این کشور و بی ثباتی پس از آن این مسئله در عمل به محاق رفت.
حسینی اضافه کرد: در مسافرت اخیر هیئت عراقی، رئیس بانک TVI اعلام نمود این شرکت تأسیس شده و ایران می تواند واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید را بوسیله این شرکت انجام دهد، تا آن ۵ میلیارد دلاری که در نزد عراقی ها نیز وجود دارد، تسویه شود، این در شرایطی است که سفر انجام شده نگاه دولت جدید عراق به ایران را عوض کرد، چون همگی آنها افراد جدیدی بودند.

علت دفاع از اشغالگری آمریکا خامی نبود، نفوذ و خیانت بود
عضو افراطیون دفتر تحکیم در دوره اصلاحات اذعان کرد مشی این طیف در آن دوره به رادیکالیسم و تندروی در حد پشتیبانی از اشغال عراق توسط آمریکا رسیده بود.
عبدالله مؤمنی درباره حمایت طیف علامه دفتر تحکیم از اشغال عراق در اطلاعیه ای موسوم به «بهار بغداد»!، به روزنامه سازندگی اظهار داشت: موضوع بیانیه تحلیل حمله آمریکا به عراق در نوروز سال ۱۳۸۲ و سقوط صدام حسین در عرض چند هفته بود. بااینکه تیتر اصلی بیانیه «بگذارید تا این وطن باردیگر وطن شود» بود اما در آن زمان به بیانیه «بهار بغداد» موسوم شد و تابحال نیز تحت همین عنوان نقد می شود. تحلیل مفاد ارائه شده در این بیانیه همیشه در این سال ها دم دست ترین مورد برای منتقدان کارنامه دفتر تحکیم وحدت در دهه ۸۰ بوده است. مدعای اصلی منتقدان این است که در این بیانیه دفتر تحکیم وحدت ضمن استقبال و تأیید حمله آمریکا به عراق، غیرمستقیم وضعیت مشابهی را برای ایران آرزو کرده و آنرا توجیه اخلاقی کرده است.
وی ادامه داد: به جهت اینکه مخاطب شبهه غلتیدن به چاله توجیه گری را احساس نکند، به صراحت می گویم که کلیت بیانیه بهار بغداد، قسمتی از مفاد آن و تحلیل کلی برخاسته از این بیانیه در مجموع اقدامی اشتباه و خارج از مسیر کلی جنبش دانشجویی بوده و اگر امروز به نوروز ۸۲ بازگردم، نه فقط با صدور چنین اطلاعیه ای همدل و همراه نخواهم بود، بلکه در مقابل آن خواهم ایستاد. اما معتقدم بهار بغداد تأثیر جدی در کنش دفتر تحکیم وحدت در دهه ۸۰ نداشته است و بیش از اندازه ممکن به آن پرداخته شده؛ آن هم توسط مخالفان. بعضاً این بیانیه را چماقی برای کوبیدن بر سر فعالان هزینه پرداز جنبش دانشجویی کرده اند.
وی ضمن توجیه بخش هایی از بیانیه مذکور می گوید: بیانیه هشدار درباره بی دفاع شدن یک حکومت در مقابل دشمن خارجی بود و این که مردم، از حکومت حمایت نکنند.
مؤمنی در عین حال اذعان کرد: موضوع اصلی که بیانیه بهار بغداد را گرفتار مشکل می کند و انتقادها بدان را وارد می سازد، تحلیلی است که دانشجویان درباره مقوله جنگ و مفید بودن آن ارائه می کنند. دانشجویان با مقایسه دهه ها ظلم و جنایت صدام، حمله آمریکا برای براندازی او را خیلی کم هزینه تر از آن چند دهه توصیف می کنند. در حالیکه این سخن از روی خام اندیشی و کم تجربگی ما بود. همین طور تجویز جنگ در تعارض با مشی صلح طلبی فعالیتهای دانشجویی و مقابله با انواع و اشکال خشونت طلبی بود. نمی توان برای رهایی از امری مذموم، امری منفی تر و غیرقابل دفاع تر از آن یعنی خشونت را تجویز و تئوریزه کرد. از سال ۱۳۸۲ تابحال هزاران نفر از مردم عراق در نتیجه آتشی که به دنبال حمله آمریکا به این کشور افروخته شد، از میان رفته اند. در بیانیه بهار بغداد عباراتی هست که جنگ و مآلاً خشونت را بعنوان یک چاره برای رسیدن به وضعیت بهتر تجویز کرده است که اساساً این نگرش را باید ناشی از عصبانیت و طاق آمدن صبر کم جوانی و عدم نگرش عمیق قلمداد کرد.
کوشش برای توجیه مواضع خائنانه عناصر نفوذی در دفتر تحکیم وحدت در حالی است که اولاً دفتر تحکیم وحدت برآمده از انجمن های اسلامی دانشجویان بود و اصالت خط امامی داشت اما نفوذی ها اهتمام کردند این تشکل انقلابی را در حد ضدانقلاب و گروهک ها قرار دهند. ثانیاً بعضی از این عناصر نفوذی - وابسته به سلطنت طلب ها و گروهک هایی مانند نهضت آزادی- بعد از فرار از کشور، ماهیت وطن فروشانه خودرا به نمایش گذاشتند، به استخدام ضدایرانی ترین محافل آمریکایی و صهیونیستی درآمدند و بارها خواهان تحریم ملت ایران شدند.

تداوم پرداخت خسارت های برجام از جیب ملت ایران امکان پذیر نیست
یک خبرگزاری دولتی با انتقاد از عهدشکنی و وقت کشی اروپا در اجرای برجام نوشت: اگر اروپا امروز به عهدشکنی اختتام ندهد، چه زمان دیگری برای حل این مشکل مناسب خواهد بود؟ دولت به علت فشارهای بیش از پیش افکارعمومی، بیش از این نمی تواند یکجانبه خسارت دولت های مسئولیت نشناس و غیرمتعهد به مقررات بین المللی و ناقضین توافق نامه برجام را از جیب ملت ایران پرداخت نماید.
خبر آن لاین نوشت: وزیر امور خارجه پیش از این در پنج نامه مستقل، موارد «عدم پایبندی» آمریکا و سه کشور اروپایی را طبق بند ۳۶ برجام به کمیسیون مشترک ارجاع نموده است. در آخرین نامه ظریف به بورل، موضوع بی تحرکی و مسئولیت نشناسی سه کشور «فرانسه، آلمان و بریتانیا»، در قبال برجام بعنوان معضلی در امتداد اجرای این توافق مطرح و برگزاری نشست کمیسیون حل اختلاف درخواست شده است
متأسفانه شاهدیم که تروئیکای اروپا ضمن عدم پایبندی به انجام تکالیف و مسئولیت های مصرح در توافق برجام با زیاده خواهی، پرونده ای برای ایران در شورای حکام مفتوح نمود تا قطعنامه ای را جهت تشدید فشار حداکثری از ناحیه تروریسم اقتصادی آمریکا آن هم بنا به گزارش های غیرمستند پخت وپز و صادر نمایند.
ایران بارها درخواست نموده مسیرهای مبادلات مالی برای تهیه ملزومات مبارزه با کرونا هرچه سریع تر باز شود. اما اینکه به بهانه پاندمی کرونا موضوع حل و فصل اختلافات بمنظور تبری جستن از سیاست های خصمانه دونالد ترامپ به زمان دیگری موکول گردد، با هیچ منطقی سازگار نیست. چنین برداشت می گردد که مقام ارشد اتحادیه اروپا با چشم بستن بر واقعیات و لزوم های حیاتی، استمرار جنایت ضدبشری آمریکا و همراهی تروئیکا با ترامپ را بدین شکل توجیه می نمایند. بدین سبب چشم پوشی در قبال اقدامات ناصواب، غیرمسئولانه و شرارت آمیز آمریکا و دیگر شرکای وظیفه نشناس اروپایی برجام، آن هم بعد از شش درخواست از طرف ایران موجه نمی باشد.
دولت دونالد ترامپ اینک به علت اتخاذ سیاست های نژادپرستانه و فاشیستی در داخل و خارج آمریکا در انتهای راه قرار گرفته است. اما از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و خصوصاً تروئیکا اروپایی انتظار می رود مسئولانه عمل نموده، به رفتارهای دوگانه و وعده های توخالی اختتام دهند. تروریسم اقتصادی آمریکا و نیز رفتار شرکای مسئولیت نشناس برجام هیچ گاه از سابقه تاریخی حذف
نخواهد شد.


منبع:

1399/05/04
13:42:49
5.0 / 5
2565
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام