توضیحات صالحی به مجلس درباره توافق ایران و آژانس

توضیحات صالحی به مجلس درباره توافق ایران و آژانس

به گزارش پارلمان ایران دات کام ایسنا نوشت: سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ضمن اشاره به توضیحات علی اکبر صالحی در جلسه امروز این کمیسیون درباره توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام نمود که این سازمان خویش را ملزم به اجرای قانون می داند و مصوبه مجلس در حال اجراست.علی خضریان ضمن اشاره به نشست بعدازظهر امروز (دوشنبه) کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس سازمان انرژی اتمی، اظهار داشت: جلسه رسیدگی به شکایت های واصله بیشتر از ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس پیرامون طرز کار سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه مشترکی که با آژانس بین المللی اتمی صادر شد، در کمیسیون اصل ۹۰ با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و دیگر مدیران سازمان برگزار گردید.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که پرونده ای در مورد این شکایت در کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ باز شده؛ لازم است توضیحات مسؤلان در کمیسیون شنیده شود. در این نشست اعضای کمیسیون اصل ۹۰ ضمن اشاره به اصل ۷۷ قانون اساسی در خصوص اینکه عهدنامه ها، مقاوله نامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، همینطور ماده ۶ قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها، سوالاتی از رئیس سازمان انرژی اتمی طرح کردند.
خضریان افزود: نمایندگان مطرح نمودند که چرا بیانیه مشترک بین سازمان و آژانس که روح تفاهم نامه دارد و الزاماتی بین طرفین بوجود آورده برای تایید و تصویب به مجلس ارسال نشد، در این حوزه صالحی گزارشی از روند پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها در دولت، جلسات شورایعالی امنیت ملی پیرامون این مورد و دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی همینطور اظهار داشت: صالحی ضمن اشاره به برخی تصمیمات جلسات شورایعالی امنیت ملی و تاکید بر اجرای قانون اقدام راهبردی، بیان کرد که سازمان خویش را ملزم به اجرای قانون می داند و مصوبه مجلس در حال اجرا می باشد. رئیس سازمان انرژی اتمی عنوان می کند که با عنایت به این که تاکیداتی در خصوص اینکه مصوبه مجلس با کمترین هزینه در حوزه سیاست خارجی ایران اجرایی شود مقرر شد مهلت سه ماهه در نظر گرفته شود تا اطلاعات در سایت های هسته ای ضبط اما در اختیار آژانس قرارداده نشود تا اگر غربی ها به تعهدات خود عمل کردند، تحریم ها برداشته شد و آزمون سنجی شد، آژانس به اطلاعات دسترسی پیدا کرد در غیر اینصورت اطلاعات باطل می شود.
این نماینده مجلس افزود: این سوال برای کمیسیون پیش آمد که از کجای قانون بازه زمانی استخراج شده و از کجا مشخص است که بازه سه ماه مجدد تمدید نشود، رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد سوال اول تصریح کرد که متن بیانیه با دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی هماهنگ شده بود که این توضیح برای کمیسیون پذیرفته نبود، چون که دبیرخانه، مصوبه شورایعالی امنیت ملی را ندارد. در مورد زمینه تمدید زمان هم تاکید شد که به هیچ وجهه تمدید پذیر نیست؛ در بیانیه هم بیان شده این بازه زمانی موقتی است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: از نظر اعضای کمیسیون اصل نود تفسیر اعمال شده سازمان انرژی اتمی از قانون مجلس در این بیانیه پذیرفته نبود ازاین رو مقرر شد نشست دیگری با کمالوندی داشته باشیم، همینطور سازمان انرژی اتمی پاسخ مکتوب به سوالات کمیسیون بدهد و بعد از دریافت گزارش کمیته سیاسی، امنیتی و نظامی، کمیسیون اصل ۹۰ نظر نهایی خویش را اعلام نماید.
172727


منبع:

1399/12/13
22:41:45
0.0 / 5
1104
تگهای خبر: پرونده , تصویب , دولت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان پارلمان ایران دات كام